| Gilea_Sergiu-Marian_1998 a întrebat:

Cum pot vedea imaginea de la un telefon cu displayul spart pe pc?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

DACA aveai dinainte instalat AirDroid sau Vysor pe telefon, se poate doar cu un program, altfel NU.
Acesta, odata instalat pe telefon cat si pe un PC ulterior, face mirror ecranului smartphone-ului pe monitor.

Altfel - cu cabluri.
Verifica daca telefonul suporta iesire HDMI prin mufa micro USB.
Daca da, cumpara un convertor microUSB-la-HDMI ce suporta standardul MHL.
Aceste adaptoare pot fi pasive sau active.
Daca e pasiv, televizorul trebuie sa suporte si el standardul MHL.
Daca e activ, nu conteaza, (nu e nevoie), insa adaptorul de acest fel are un USB suplimentar pentru extra alimentare (deci - mai multe cabluri, mai complicat).

Daca doresti ceva mai simplu fara extra-alimentare, ai nevoie de un alt adaptor mai nou (slimPort). Acesta scoate semnal catre (aproape) orice: VGA, DVI, DP, HDMI.

2 răspunsuri:
| adyurs a răspuns:

Cumparati un adaptor hdmi usb si conecteazal al portul hdmi de la pc

| Gilea_Sergiu-Marian_1998 explică (pentru adyurs):

As prefera un program sau cv de genu

| NLS a răspuns (pentru Gilea_Sergiu-Marian_1998):

DACA aveai dinainte instalat AirDroid sau Vysor pe telefon, se poate doar cu un program, altfel NU.
Acesta, odata instalat pe telefon cat si pe un PC ulterior, face mirror ecranului smartphone-ului pe monitor.

Altfel - cu cabluri.
Verifica daca telefonul suporta iesire HDMI prin mufa micro USB.
Daca da, cumpara un convertor microUSB-la-HDMI ce suporta standardul MHL.
Aceste adaptoare pot fi pasive sau active.
Daca e pasiv, televizorul trebuie sa suporte si el standardul MHL.
Daca e activ, nu conteaza, (nu e nevoie), insa adaptorul de acest fel are un USB suplimentar pentru extra alimentare (deci - mai multe cabluri, mai complicat).

Daca doresti ceva mai simplu fara extra-alimentare, ai nevoie de un alt adaptor mai nou (slimPort). Acesta scoate semnal catre (aproape) orice: VGA, DVI, DP, HDMI.