| Swampspell a întrebat:

Salut, cum se schimba un procesor la un calculator, se poate schimba? sau trebuie sa fie schimbata toata placa de baza?
Multumesc, vreau detalii, as vrea sa-mi cumpar una dar nu o montez eu, vreau doar sa stiu daca se poate pune fara a fi schimbata placa de baza.
Multumesc din nou

Răspuns Câştigător
| BestAnswer a răspuns:

E putin mai complicat, in primul rand trebuie sa fii atent sa se potriveasca procesorul cu placa ta de baza, pentru asta cel mai bine intrebi un specialist, dar poti sa dai si o cautare pe google daca stii modelul placii de baza.
In al doilea rand, cand montezi procesorul trebuie sa ai o pasta termoconductoare ca sa fixezi radatorul, sa se poata raci bine. Si asta gasesti pe la service-urile de calculatoare.

Daca nu ai mai montat pana acum incearca sa cauti pe vreun site de specialitate sa vezi exact pasii pe care trebuie sa-i urmezi, sau daca nu, roaga pe cineva care stie sa te invete. big grin

6 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Stratansasa :lasate de explicatii in domeniul IT, punemi si mie un socket 939 pe un 775 sau 468 poti?
swamp-depinde de socketul placi de baza si cat suporta placa de baza. da poti schimba dar trebuie sa te interesezi pe net ce procesoare iti suporta placa de baza.

| linux996 a răspuns:

Klar ca se poate schimba procesoru fara a schimba lpaca de baz numai sa ai grisa sa se inteleaga placa de baza cu procesorul adica: daca placa de baza este fabricata pe soketul 775. si procesorul neaparat sa fie fabricat pe soketul 775 cred ca ai inteles trebuie neaparat sa fie fabricata placa de baza atit cit si procesorul pe acelasi soket.Ai grija cind schimbi procesorul deconecteaza PC-ul de la curent REPET DECONECTEAZAL nu uita sa iti procuri si o pasta termoconducroare si un cooler bun( si cooleru trebuie sa fie fabricat pe acelasi soket) BAFTA!

| kuka a răspuns:

Fiecare placa de baza suporta anumite procesoare. daca ne spui ce placa de baza ai, iti dam un link cu procesoarele pe care le suporta

| AndreeaD777 a răspuns:

Da procesorul se poate schimba, dar conteaza soket-ul! Uite sa iti dau un exemplu tu ai soket 468 si vrei sa bagi un soket 754 nu o sa iti mearga! Ai grija de unde iei procesorul deoaree aia sunt smecheri si poti fi tras in Teapa! FUnda?

| Aloh123 a răspuns:

Da se poate schimba fara sa schimbi placa de baza, dar nu am ce detalii sa iti dau de rog sa ma iertii ca nu am se detalii sa iti dau, pa

| Swampspell explică:

Da stiu ce suporta placa de baza, acum am unul de 1, 8 GHz si vreaua sa-mi cumpar unul de 2, 7 GHz, anyway am placa de baza MSI P4M900M3, si procesoru am sa merg la un service de calculatoare.
Multumesc DjDinu m-ai ajutat cel mai mult.