| Transformice1 a întrebat:

Salut, cum transform codul C++ in program/aplicatie. Daca scriu de exemplu jocul snake, nu o sa dau copy-paste din code:blocks si o sa i zic persoanei caruia o trimit "Pune asta in c++ ruleaza si joaca-te." Zic, cum integrez codul astfel incat sa ramana aplicatie ca sa il poata descarca de exemplu si altii, daca e sa fie postat pe un site.

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

C++ e un limbaj de programare care genereaza executabile in momentul in care compilezi un fisier.cpp. Depinde de IDE pe care il folosesti vezi unde iti genereaza fisierul.exe(asta pe windows).
Uite aici exact ce ziceam: https://www.youtube.com/watch?v=qY4C46xOpFk

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In urma compilarii codului C++ reiese un executabil doar. Tu cand rulezi, rulezi executabilul care reiese in urma compilarii.

| Transformice1 explică (pentru suntserios):

Da, dar, gen am codul c++ scris in code:blocks, cum il transform in aplicatie, asa cum a zis si flixbuster mai sus, am IDE deja facut dar programul ramane sub forma de cod, mai exact am un dosar (mi se salveaza pe dextop) iar acolo am programul c++. main sau ceva gen, cum il integrez in aplicatie, nu sa ramana cod, astfel incat cineva sa l poata folosi instant

| suntserios a răspuns (pentru Transformice1):

Dupa cum am zis, dupa compilare se creeaza un executabil. Indiferent ca il compilezi la mana sau iti compileaza IDE ul dupa o comanda data de tine.

Undeva in folderul proiectului o sa gasesti si executabilul. Nu stiu formatul in care face proiecte code:blocks sa iti zic unde il salveaza.

| Frank51 a răspuns:

Sper sa nu ma insel(si daca o fac imi cer scuze), dar atunci cand incepi un proiect nou poti selecta tipul de proiect,.exe samd, iar apoi la sfarsit cand salvezi trebuie doar sa compilezi, invat c++ de 2 luni, dar inca nu am ajuns la executabile, am facut doar in cmd.

| flixbuster a răspuns:

Daca ai scris codul intr-un editor text va trebui sa treci manual (adica sa rulezi tu comenzi) prin fazele de compilare si linkeditare, in urma carora iti va rezulta fisierul executabil (asa numitul fisier EXE - in Windows, in Linux are un atribut de executabil, extensia nu conteaza).

Daca ai folosit un IDE (exemplu: Code::Blocks) cele de mai sus sunt facute automat de IDE, trebuie doar sa stii unde ai salvat proiectul si sa te duci sa iei de acolo executabilul final.