| Iustin_Maxim_1996 a întrebat:

Cum trebuie sa-ti aleg placa video? Adica daca placa video are 4gb trebuie sa aiba si pc-ul meu 4gb? Pc-ul meu:
Intel(r) celeron e3200
Intel G33/G31
1gb
windows 7
32 bit
Am gasit un gtx 730 cu 4gb, pentru a functiona placa video pe pc-ul meu trebuie sa aiba si pc-ul meu 4gb?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Ai uitat sa precizezi ce mufa ai pentru o placa video de extensie ( PCI 16x, PCI Express 1 sau 3, etc) Dacă mufa (slot -in engleză) nu este compatibila cu placa video atunci nu o poți folosi.
Ram-ul n-are nicio treaba cu placa grafica, dar nu te apuca sa visezi la o placa de ultima generație.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca va functiona! Intel Celeron sunt cele mai slabe procesoare de la ei. Placa video va fi gatuita de procesorul slab.

| NLS a răspuns:

Nu, nu are legatura directa, insa nu poti pune o placa video foarte puternica si de generatie recenta pe un asemenea sistem.
Pentru ca apare fenomenul de bottleneck, si nu castigi nimic.

RAM-ul nu are importanta prea mare, insa tu ai totusi putin, pentru a duce jocuri.
Procesorul e din a doua jumatate a anului 2009, si e slabut, asa ca eu as alege o placa din generatia 2012-2014, cu 2GB RAM.
Cauta la SH o placa mai veche. (GTX 650 are pret decent, sau chiar 650Ti).
Si daca iti raman bani, mai cumpara o placuta de RAM de 2GB, tot SH.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Exact! Termenul asta de "bottlenek" nu-l tin minte cum se scrie niciodata.

| NGheorghe a răspuns (pentru NLS):

Ce vrei sa spui? ca vrei fundiță?
Sau esti vreo enciclopedie ce cunoaște toate motherboard-utile cu chipset g33/g31?

| NLS a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu vreau nici o fundă, (poți cere să-ți dea ție, dacă te ajuta cu ceva).
Eu unul nu am văzut placi video alimentate la x1, și nici la x3, din simplul motiv ca nu exista. Poate la x4 ai vrut sa faci referire, dar nu, nici asta nu e posibil cu 99, 5% dintre placi.
Exista doar câteva anomalii create pentru x1: GT610, sau GT520...
In rest, plăcile video se conectează la x8 sau x16.

Acum arată-mi o placa din tabăra Intel, fără suport x8/x16.

| NGheorghe a răspuns (pentru NLS):

"In rest, plăcile video se conectează la x8 sau x16" poate ai vrut sa spui că se "conectau"... acum 10 ani.
Care este diferența între: x4/x8/x16 si 1.0, 2.0 si 3.0?

| NLS a răspuns (pentru NGheorghe):

1.0, 2.0 si 3.0, 4.0 si viitorul 5.0, sunt revizii pentru standardul PCIe, indiferent de lane-uri.

Iar in cazul lui, 3.0 nu e suportat la nivel logic, pentru ca 3.0 a aparut undeva prin 2010, iar placa lui dateaza din 2009.
Fizic, o placa PCIe 3.0 se conecteaza exact la fel in vechiul slot, insa viteza ramane de 2.0.

Deci, desi vanitatea ta nu poate accepta asta, placile video se conecteaza in continuare prin sloturi cu x16 (16 lane-uri), si merg si prin x8, doar ca in acest caz, bandwidth-ul e redus.

| Iustin_Maxim_1996 explică (pentru NLS):

Ms de raspuns. Dupa parerea mea gtx 730 e mai bun ca 650.Am cautat pe internet si am vazut ca in aproape toate jocurile gtx 730 castiga(mai mult fps).

| NLS a răspuns (pentru Iustin_Maxim_1996):

Pai e mai bun, pentru un procesor i3 la 3. 2GHz de acum 3-4 ani. NU pentru Celeron-ul tau. Asta ai avut in vedere cand ai comparat?
Pe al tau il va trage doar in jos. De functionat va functiona oricum, insa mai multe fps-uri obtii cand ai hardware adecvat.

http://blogit.diabloscomputer.ro/......randament/

https://www.mygarage.ro/......festa.html

Citeste aici.

Daca tu preferi sa te iei dupa spusele unuia ce nu nu face diferenta intre "x16" si "3.0" si nu stie in ce slot se conecteaza o placa video, e alegerea ta.