| AdiMihai25 a întrebat:

Salut.
Cum vedem daca avem unitate optica (DVD-WRITER)IN PC?
Unde ne arata?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Cauta in Device Manager, la DVD/CD-ROM drives, ar trebui sa gasesti driverul; daca verifici proprietatile, iti scrie si ceva "Location", la mine scrie Bus Number 1, Target Id 0, LUN 0, deci probabil iti spune si la ce cablu este conectat.

| JicaContra a răspuns:

Click dreapta pe butonul de start (dreapta nu stanga)
Device Manager
DVD/CD-ROM drives
daca nu apare chestia asta acolo, atunci NU ai unitate optica in sistem
sau daca exista fizic atunci nu e conectata sau e defecta

| TheGentleman a răspuns:

În system information, meniul plăcii de bază...

| DoctorWh0 a răspuns:

Ori in Device Manager, ori daca nu in file explorer.
Te duci unde vezi toate discurile si langa partitii vezi daca apare ceva de genul "DVD RW drive"

| mrpom a răspuns:

O unitate optica arata cam asa
https://s12emagst.akamaized.net/......5_full.jpg

Daca ai asa ceva in carcasa de la PC, inseamna ca ai, daca nu, nu ai

| Salontanul a răspuns (pentru mrpom):

Cred ca se refera la faptul ca nu il vede sistemul de operare!