| DDCC a întrebat:

Cyberlink Power Director mă lasă să aranjez cum vreau eu clipuri video între ele, le fac trim și le mut pe fiecare unde vreau. Strict pentru melodii există așa ceva?
Am găsit un program numit Cyberlink Audio Director. Face exact ce face și Power Director, doar că pentru melodii?
Întreb ca să știu exact ce să caut.
Eu aș vrea un program pentru Android, dar și pentru Windows este bun.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Audacity (gratuit)
Adobe Audition
Audio Director
Sound Forge

sau... daca doresti si sa adaugi cateva efecte, cauta un DAW (Digital Audio Workstation, aka "programe de creat muzica") gratuit:

Pro Tools First e numai bun pentru asa ceva.
https://www.avid.com/pro-tools/comparison

Spre deosebire de versiunea comerciala, nu suporta multe pluginuri, deci nu e super complex ca interfata. Are mai mult unelte uzuale.

La fel Cakewalk, cu mentiunea ca acesta e mai complex
https://www.bandlab.com/products/cakewalk

si
Studio One Prime
https://shop.presonus.com/Studio-One-4-Prime

3 răspunsuri:
| DDCC explică (pentru NLS):

Am găsit de pe f.i.l.e.list versiune de 1.7gb și una de 7gb. Aceasta din urmă are la descriere:
Pro Tools 10 continues Avid's recent focus toward addressing user-demands by adding over 50 new features and enhancements. Here's the highlights:

Clip based gain
Channel Strip Plugin
Real Time Fades
Improved AudioSuite processing features
Increase Delay Compensation (up to 16, 000 samples)
Disk Caching
New HDX Systems with more DSP
Mixed Bit Depth and mixed file types in a session

Eu aș dori o editare cât mai complexă, momentan tot ce am făcut este simplu.
Îmi oferă mult mai multe să iau versiunea de 7gb, comparativ cu 1.7gb?

| NLS a răspuns (pentru DDCC):

Iti recomand sa incepi treptat in domeniul acesta, daca e prima data cand folosesti un DAW

Versiunea gratuita e numai buna pentru a intelege comenzi, functii.

Daca doresti mai multa flexibilitate, Cakewalk by BandLab e si mai permisiv, din cate stiu e cel mai complex DAW gratuit.

| DDCC explică (pentru NLS):

O să încerc fiecare din ele și văd eu treptat de care mă pot folosi cel mai mult.
O să te răsplătesc cu o fundă și "un simplu mulțumesc momentan!".
Am luat și Cyberlink audioDirector. Mie mi-ar plăcea să văd la fiecare program ce are el mai bun, deci nu o să le tratez superficial sau "sau să le fușăresc". Sper.