| anonim_4396 a întrebat:

Salut,daca am băgat niste comentarii cu înjurături pe un site de stiri fără nume sau alte chestii si s-a auzit că s-a dat la poliție, pot fi gasit? Gen ma poate prinde dupa acele comentarii chiar daca sunt anonime?

15 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Chiar daca sunt anonime, administratorii pot avea acces la informatii cum ar fi IP-ul de pe care s-a postat si sunt sanse foarte mari sa iti afle adresa unde locuiesti.

Bula
| Bula a răspuns:

Te pot gasi foarte usor, daca site-ul este facut cum trebuie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te pune sa faci asemenea lucruri?

| Catrice a răspuns:

Da,se lasă cu mascați, amenda, pârnaie etchee hee

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Când o să înțelegeți că în 2021 nu mai există anonimitate pe Internet laughing?

| mastadont a răspuns:

Dacă folosești netul de pe cartelă atunci nu e greu să te găsească dacă cineva chiar vrea asta. Ia IP-ul, sună la Orange și îi întreabă ce număr a folosit acel IP în perioada în care a fost postat comentariu și gata, te-a găsit. Să-ți fie învățătură de minte să te comporți civilizat data viitoare, că pe net nu ești la o băută cu prietenii să vorbești cum îți vine la gură.

| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Orange nu poate da date asa de an moaca, plus ca era ip dinamic

| mastadont a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi nu le dă de-an moaca. Dacă poliția le cere sunt obligați să le dea orice date despre tine. Mesaje, conversații, site-uri accesate de tine, etc. Nu prea mai contează, există metode de a se afla și cine e în spatele unui ip dinamic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singurul pericol este dacă ai amenințat, altfel nu contează.

| tonyc7 a răspuns:

Nu e cazul sa-ti faci atatea griji atata timp cat Internetul si mai ales Facebook-ul geme zilnic de mii si mii de comentarii cu injuraturi si insulte. Nu stiu daca e politician din tara asta care sa nu fie balacarit in fel si fel pe net la orice postare care il priveste.

| akvez00 a răspuns:

Salut!
Administratorii acelui site văd de pe ce IP provine acel comentariu, verificând acel IP (chiar dacă este un IP dinamic, adică IP ce se schimbă) și contactând furnizorul de servicii pentru Internet (firma de la care ai Internet) se poate constata cine a fost.

| anonim_4396 explică (pentru akvez00):

Dar daca sunt la liber? Pe Orange? Nu am contract sau ceva

| akvez00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Există posibilități și în acest caz, absolut nimeni nu este anonim pe Internet, probabil înainte mai exista posibilitatea să se facă unele „șmecherii", însă acum nu mai se poate...
Oricum, nu se poate întâmpla mai nimic atât timp cât înjurăturile nu sunt la adresa unei persoane/instituții și nu există amenințări.

| CronikusXD a răspuns:

Slabe sanse, zic eu. Daca totusi te gasesc, spune si tu ca era verisorul tau de 5 ani pe telefon si nu stiai de comentariu. Bafta

| munteandaniela a răspuns:

Numai daca au ei pe cineva foarte bun sa rezolve problema...eu as zice ca e putin probabil. Oricum...multa bafta. Fii mai atent si subtil data viitoare. happy