| Voicu_Toma_2000 a întrebat:

Salut daca am la un calculator aceste memorii ram
Memorie Corsair Vengeance Blue 4GB DDR3 1600MHz CL9 Rev. A
Pot sa mai adaug inca 4 doar ca diferite? Adica vreau sa pun inca 4 gb doar ca acelea sunt de la HyperX, adica acestea
Memorie HyperX Fury Blue 4GB DDR3 1600 MHz CL10
Adica vad ca sunt la fel MHz doar ca acel CL10 si CL9 sunt diferite.Pot face asta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

CL-urile sunt latente. Cu cat CL-ul este mai mic cu ata memoria lucreaza mai rapid. In rest trebuie sa ai grija sa nu depasesti frecventa suportata de placa de baza si sa nu pui una cu o frecventa mai mica. Daca pui una (de exemplu) de 1333 MHz va lucra si cea veche tot cu 1333MHz chiar daca are 1600 MHz.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru Salontanul):

Multumesc! O sa imi cumpar memoria respectiva!

| Salontanul a răspuns (pentru Voicu_Toma_2000):

Multumesc si eu!

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

DDR3 sa fie si nu e nici o problema.

| Alfred0703 a răspuns:

Da, poti. Column Latency-ul e doar un delay intre cele doua placute de memorie. Nu ar trebui sa ai nici o problema.

| alii98 a răspuns:

Ai grija la voltaj, dar ar trebui sa mearga totusi

| Salontanul a răspuns (pentru alii98):

laughing Asta-i gluma? A trecut 1 aprilie. Voltajul este la fel la toate DDR3.

| alii98 a răspuns (pentru Salontanul):

Inseamna ca nu stiam