| SSaleu20 a întrebat:

Salut, daca am procesorul urmator - i5 2400 (care suporta max rami 1333ghz) si pun rami 1600ghz ce se intampla?
Mentionez ca placa mea de baza este un Acer B75H2-AD si ca am 2x2gb ram 1333 si 2x2gb ram 1600 si se comporta bine in jocurile care au cerinte destul de mari gen gta5, shadow of mordor, darksouls 3, ... Jocuri care cer mai mult de 4 gb ram

Deci exista vre.o consecinta negativa daca folosesc procesorul cu acesti ram in continuare?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La pornirea sistemului, programul din BIOS face testarea intregului sistem si masoara si frecventele la care componentele mai functioneaza corect, fara eroare.
Daca ai mai multe componente (de exemplu memorii) cu diferite frecvente maxime, atunci sistemul va functiona la frecventa CEEA MAI MICA dintre ele (fiindca cel mai "slab" nu mai poate functiona corect la frecvente mai mari).
Ca urmare, daca sistemul tau gaseste frecvente la care functioneaza corect, atunci va functiona la ceea mai mare si sigura dintre ele, iar tu utilizatorul nici nu prea vei observa mare diferenta.
Frecventa finala se poate afla cu multe programe de testare, cum este de exemplu MEMTEST.

| Frank51 a răspuns:

Am acelasi procesor, si folosesc memorii de 1600MHz, frecventa lor este redusa la frecventa la care placa de baza rezista, adica 1333, asa cum a spus cineva mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Sunt MHz nu GHz
2. Daca procesorul si placa de baza nu-ti suporta RAM de frecventele alea, nu-ti va boota PC-ul. Faptul ca PC-ul iti functioneaza semnifica faptul ca frecventa aceea de RAM este suportata si de procesor si de placa de baza, neexistand nici-un risc.
3. Nu te lua dupa copilul ala de ti-a raspuns primul, nu are treaba frecventa RAM-ului cu rezolutia monitorului.

| SSaleu20 explică (pentru anonim_4396):

Ok, mersi. Dar totusi stiu sigur ca 2 placute sunt de 1600 si am cautat pe google specificatiile procesorului si suporta maxim 1333.
Sa nu fi gasit eu specificatiile corecte?

| Arcidiacono_Marco_1998 a răspuns:

Deci, nu iti va afecta cu nimic daca iti iei alta placa, in primul rand, 60-75-144Hz asta înseamnă rezolutia monitorului, unde poti sa o schimbi din setări.Deci poti cumpara fără griji orice placa vrei tu! Sper ca te-am ajutat!

| Bula a răspuns (pentru Arcidiacono_Marco_1998):

Frecventa (60-75-144Hz) NU inseamna rezolutia! Sunt doua lucruri complet diferite! tongue