| dodado a întrebat:

Salut, daca am un laptop cu procesor Intel celeron n3060 1.60 ghz cu 4 GB RAM, am windows 10 dar imi merge greu, daca schimb cu un windows 7 imi va merge mai bine?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Trebuie să verifici pe site-ul producătorului sau al vânzătorului ce fel de windows suporta laptop-ul tău. Dacă suportă windows 10, atunci pe acel laptop trebuie să meargă windows 10. Microsoft nu mai oferă suport pentru windows 7.
Probabil laptopul tău trebuie desfăcut și curățat de praf. Pe acolo pe unde scoate aerul afară se strânge mult praf; se mai strânge praf și se și lipește pe ventiloarele din el. Cu sau fără garanție, curățarea laptopului costă bani. Nu cred că mai mult de 100 lei noi.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

și mai bine cu win xp... dar de ce să te intorci in timp?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nop, procesorul ala e muci. W 10 e optimizat mai bine ca 7. Are si HDD banuiesc. Procesorul si hdd-ul sunt verigile slabe. Ai putea incerca un Linux.

| NLS a răspuns:

N3060 suporta windows 7, fiind din 2016.

Incearca sa bagi cel mult versiunea Home Premium.
Pro sau Ultimate sunt mai imbacsite de aplicatii/servicii inutile ce ruleaza in fundal.
Windows 7 nu mai are suport, asa ca trebuie sa fii atent pe ce site-uri intri si mai ales pe ce dai click,
insa se poate trai cu el.
Am in casa 2 laptopuri cu i5-3360M, SSD...
Unul cu Windows 7 Home Premium, celalalt cu Windows 10 Pro.
Se vede cu ochiul liber ca cel cu Windows 7 e putin mai smooth. (cu cat procesorul e mai slab, diferenta intre W7 si W10 e mai accentuata)

Pentru performanta si mai buna, baga o distributie Linux, de exemplu Linux Mint Mate (sau XFCE).
Se va misca impecabil, si nici macar de SSD nu o sa ai nevoie.
Am vazut diferenta pe un Celeron N4000.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu

| flixbuster a răspuns:

Ar trebui sa iti mearga bine un Windows 8.1. Alternativ un Xubuntu 20.04 sau Linux Mint 20 XFCE.

| Panamax a răspuns:

Pune un ssd si se ma misca mult mai bine.
Si cu Win 7 este mai rapid.
Win 7 a aparut inaintea iaurtului Zuzu.

| dodado explică (pentru Panamax):

Am avut o porecla zuzu laughing))

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Panamax):

Eu sunt mai frumos decat voi doi la un loc

SI RASPUNSUL MEU e mai frumos

... SI mai corect

dar, DAR, imi e asa de lene sa explic di she, ca nici nu va vine sa credeti, NOOOOO SHlTA (de la porsheA, sic)

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Panamax):

Niciodata nu i-am inteles pe aia cu fetish de win 7

daca schimbi un cal maro cu unul balan tot caruta ramane procesorul ala de rahat
si mai e si laptop, deci, s-ar putea win 7 sa nu mearga deloc

| Panamax a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu intelegi prea multe, asta este problema ta.
Si mai esti si fudul.

| Mirel4412 a răspuns:

Win 7 o sa mearga mai bine pe laptopul tau, dar daca ai loc sa-i pui un ssd o sa l faci racheta

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Pune un ssd in loc la hdd
doar ata poti sa faci
chiar si cu ssd nu va creste viteza prea mult pentru ca ai CELERON