| Justusee34 a întrebat:

Salut.
Dacă am un laptop i3 7020u 4gb ddr4 mx110 2gb si mai vreau sa câștig în jocuri min 10 fps laughing) ar merge sa pun un flesh usb de 8gb și sa îl folosesc strict pentru pc ca memorii? Mi - ar aduce ceva fps?

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Incearca dar eu zic ca nu obtii niciun plus, dar incearca sa te convingi. Un stick usb nu se compara cu ssd sau memoria ram. Nu ai ce strica, pierzi doar putin timp ca sa convingi si singur.

| NLS a răspuns:

Nu merge.
Adica fizic merge, insa nu iti va aduce nici un FPS in plus, dimpotriva... daca ti se va umple RAM-ul si va incepe sa scrie pe stick, se va misca mult mai incet.

Daca vorbim de un Windows XP SP3 si 1-2 GB DDR1, acolo o sa obtii un oarecare plus de viteza la incarcarea anumitor aplicatii mai mari, daca adaugi un stick rapid de 2GB si il configurezi din proprietatile My Computer sa fie folosit ca extensie pentru RAM.

Incepand cu DDR2, si mai ales pe DDR3, acest lucru e egal cu 0.

| Zaygon a răspuns:

Raspuns: NU.

Strange bani si cumpara-ti ceva calumea si inainte sa intrebi mizerii documenteaza-te.

| Sebastian1337 a răspuns (pentru Zaygon):

Doar a intrebat frate, ce-ai?
Ai zis sa stranga bani sa-si cumpere ceva, dar nu i ai zis ce.
Halal ajutor.

| Zaygon a răspuns (pentru Sebastian1337):

1. Nu sunt frate cu tine asa ca nu ma lua cu frate.
2. Am zis sa isi stranga bani si cand are banii poate veni cu suma si sa ii recomand ceva. Nu fac recomandari doar de dragul de a face. Cand are banii discutam(3500+ daca vrea laptop de gaming).
3. Degeaba bagi tu ssd si rami in laptopul ala ca nu e pentru gaming. E laptop de office.
4. Sunt satul sa citesc imbecilitati asa ca sa stie pe viitor ca inainte sa intrebe ceva sa se gandeasca.

| Sebastian1337 a răspuns:

Cumpara-ti un ssd, e maxim 100 de lei si inca 8gb ram, cam 150 de lei.
Sa verifici frecventa, ma gandesc ca e 2400, dar sa fii sigur.