| GiovanniVDM a întrebat:

Salut, daca am un procesor i5-76000 3.50 Ghz, 6mb si o placa video nVIDIA GeForce GTX 750 ti cu 16 GB Ram va fi un "bottleneck" sau cum se zice? (stiu ce inseamna).

Răspuns Câştigător
| TheSeventhSin a răspuns:

O alegere cam prosata fara suparare.
Ce ai zis tu acolo fac cam 2200 de lei.
Daca vrei sa te joci iti recomand la banii aia sa-ti iei :
Gtx 1060 3gb 1035 lei
I5 6400 2, 7 ghz 830 lei
HyperX Fury Black 8GB DDR4 2133MHz (2 placute) 314 lei. Dar poti sa-ti iei si una de 8 Gb, dar recomand 2 mai ales daca ai 4 sloturi pe placa de baza. (Mai mult de 16 gb nu o sa folosesti niciodata, cel putin pana acum n-ai cum)
Ce am zis eu acolo e mai ieftin cu 24 de lei nu ca ar conta.
Si sa-ti spun sincer, procesorul ala duce bine.
Ce luai tu aolo nu ducea absolut nimic nou din cauza placii video.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Nu a zis ca joaca la 4K. Sa lasam prostiile, un 750 Ti ruleaza cam orice ii dai. Ca nu o sa ruleze fin la maxim cu 60 fps+, asta e alta poveste.

| GiovanniVDM explică (pentru TheSeventhSin):

Placa video o am deja dar procesorul si ramii ii voi cumpara. Dar acum m-am documentat ca o placa video gtx 1050 ti 3Gb la 980 lei cred ca e Ok. Mersi.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru GiovanniVDM):

N-ai pentru ce happy

| GiovanniVDM explică (pentru TheSeventhSin):

Dar procesorul ales de maine ma va duce bine?

| TheSeventhSin a răspuns (pentru GiovanniVDM):

Daca ai tu bani,de ce nu.
Dar sa-ti zic o singura chestie, daca faci ceva grafica, editare video, randare si asa mai departe iti trebuie i7, dar daca nu faci nimic din cele de mai sus ia-ti doar i5 n-ai nevoie de i7 (Doar ca chestie)
Si vezi ca procesorul nu conteaza chiar asa mult, mai importanta e placa video dar un procesor decent i5 cu o placa video buna iti ruleaza orice.

7 răspunsuri:
| AlexDFY a răspuns:

Da, o sa faca, foarte multe jocuri nu le vei putea juca, din cauza ca placa video e slaba.
De exemplu, gta 5.Procesorul duce pe ultra, dar placa video doar pe medium.Iar jocurile noi nici macar nu vor merge.

| Nuvr a răspuns:

Nu face, acum depinde ce joci si ce faci pe pc happy