| RobertKun708 a întrebat:

Daca cumpar niste fanuri RGB, o placa de baza RGB, niste rami RGB, etc. Le pot schimba culoarea la toate cumva?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In general da.
Fie folosesti un controller pe care il gasesti uneori la pachet cu banda LED (dar desigur ca e mai scump un astfel de pachet)...

Fie folosind un splitter sau un hub, conectezi impreuna fisa benzii RGB, fisa benzii RGB integrate eventual in carcasa... fisele ventilatoarelor RGB, etc... si toate vin conectate pe placa de baza

la un conector cu numele RGB_HEADER

Exemplu:
https://images.app.goo.gl/76cqNoKfbz7zrtCX8

De control se ocupa un program pe care il gasesti pe pagina producatorului placii de baza (sau un program ce vine impreuna cu controllerul).

RAM-ul, placa video, luminile de pe placa de baza, pot fi sincronizate cu benzile din acest program, sau le poti seta pe fiecare independent intr-un anumit stil.

1 răspuns: