| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca cumpar un laptop de pe pc garage, eMAG, altex etc. si vine preinstalat cu linux, endless etc. si eu vreau să-l schimb cu Windows 10 pierd garanția?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Salut, nu pierzi nicio garantie. Garantia o pierzi in momentul in care il strici tu fizic sau poate prin fail-ul unui upgrade de bios, ce rezulta in situatia in care sa nu mai porneasca laptopul deloc. Ce buget ai si ce vrei sa faca laptopul respectiv? Te pot ajuta cu sfaturi, idei, daca-mi spui ce vrei sa faci cu el; iti facem o alegere buna si subiectiva, lasa-mi mesaj.

| Samy2486 a răspuns (pentru CM7YRE):

Pai sincer m-am gandit la laptopul acesta ceva puna in 2500-2600
ron care sa duca si ceva jocuri.
Mersi si pentru raspuns.

httpsww.pcgarage.ro/notebook-laptop/acer/156-aspire-7-a715-71g-fhd-procesor-intel-core-i5-7300hq-6m-cache-up-to-350-ghz-4gb-ddr4-1tb-geforce-gtx-1050-2gb-linux-black/

| Samy2486 a răspuns (pentru Samy2486):

Scuze link-ul e:
https://www.pcgarage.ro/......nux-black/

| Samy2486 a răspuns (pentru Samy2486):

Scuze de fapt asta e link-ul
https://www.pcgarage.ro/......nux-black/

| CM7YRE a răspuns (pentru Samy2486):

La banii aia gasesti ceva gen 1050, 1050ti-ul e putin mai scump. Singura "recomandare" ce iti urca putin peste buget cu 100 ron este Laptop HP Gaming 15.6'' Pavilion http://bit.ly/2EAqRzq Procesorul este U dar cu foarte foarte putin mai bun ca acel 7300hq, fapt ce o sa iti faca si bateria sa tina mai mult (in specificatii 10 ore fata de 7 ore la Acer). Plus, placa video este pe 4gb, nu pe 2gb, o sa iti mearga jocurile mai bine; conteaza placa putin mai mult:
http://www.youtube.com/watch?v=jEyVcyadtNo la fps
Ca sa nu mai zic ca are 8 threaduri, fata de 4 la Acer. Si in plus ai ssd de 128, ce o sa te ajute in incarcarea sistemului si a jocurilor/programelor mult mai rapid. In rest, cam "aceleasi chestii". Daca dai comanda si vrei sa ma ajuti utilizeaza voucherul VCUHU9KS pentru o reducere de 1% ce se aplica la unele produse ce nu beneficiaza de alte reduceri, primesc si eu 2% sub forma de voucher. Pentru alte probleme/sfaturi/idei da-mi mesaj sau da-i reply la raspuns, nu la intrebare.

| Samy2486 a răspuns (pentru CM7YRE):

Aha si atunci de Acer ce zici, eventual sa ii bag mai tarziu inca 4gb ram, ar merge ceva jocuri stock?

| CM7YRE a răspuns (pentru Samy2486):

E ok, e "minimul" pe 1050, dar are 2gb la placa video, si n-are ssd. Daca ai in buget, trage spre ideea de acel Pavilion. Daca nu, ia acel Asus. Diferenta cel mai probabil o sa fie intre 20-50 fps, poate 60 maximum, dar n-o sa depaseasca. 20 sigur obtii de la placa video, si restul, si un loading time mai bun daca il pui pe ssd.

| Samy2486 a răspuns (pentru CM7YRE):

Aha mersi mult atunci!
Ceva recomandări mai ai?

| CM7YRE a răspuns (pentru Samy2486):

La banii respectivi nu prea sunt multe variante sa te avantajeze mai bine, aia ar fi cam "best pick".

| Samy2486 a răspuns (pentru CM7YRE):

M-am mai gândit și la laptopul acesta ce zici?
https://altex.ro/......HQ3MEX006/

| CM7YRE a răspuns (pentru Samy2486):

Doar ai urcat bugetul. E mai ok. La 3000 de ron e mai ok acesta de la Altex. 8300h-ul e mai bun ca 8250u-ul dat de mine, si e mai ok. Nu prea gasesti ceva mai bunicel. Fps-urile sunt date mai mult de placa video, dar la 3000 gasesti 1050ti dar cu 7300hq. Mergi pe varianta de la altex la 3000. Daca urci mai mult de 3000 gen 3300-3500 atunci pot sa-ti dau ceva si mai bun, altfel, ia-l pe-asta.

| Samy2486 a răspuns (pentru CM7YRE):

Da, am mai urcat putin bugetul si cred ca pe asta o il iau mersi mult de sfaturi. Stii in cam ce FPS-uri ar merge jocurile pe el?