| RaduZ20 a întrebat:

Dacă eu am contract la digi cu internet de 300 mb/s, de ce imi arată pe site-ul speed test ca prind maxim 94 mb/s? Sunt conectat printr-un cablu direct la pc. Nu prin wireless sau ceva de genul. Iar placa de retea este cea integrată de la placa de baza fiind de 10/100/1000 mb. Cablul este conectat la LAN1 (prin portul gigabit).

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!

Pleci cu cablul de net direct din modemul de la Digi în calculator?
Dacă nu, verifică ca acel router/switch pe care îl folosești să știe Gigabit.
Verifică să nu ai un cablu de net CAT5, trebuie să fie minim CAT5e.
Verifică să nu ai în setări, pe undeva, în calculator, vreo limitare.

Dacă toate sunt bune, trimite o sesizare la Digi în legătură cu problema ta.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza ca, degeaba pachetul tau este limitat la 300Mbps de la Digi, mai sunt foarte multe componente pe linie care pot frana aceasta viteza de comunicare.

Cand masori viteza, acesta se face intre calculatorul tau si un server ales de undeva.
Site-ul SpeedTest alege dintre serverele apropiate tie pe cel care functioneaza mai "curat" (cupierderi mai putine).
Daca tu alegi un alt server, viteza de comunicare poate fi mai mica sau mai mare.
Intre calculatorul tau si serverul ales se gasesc o serie de echipamente intermediare, asemanator drumurilor dintre cladiri /localitati. In functie de marimea momentana a traficului viteza poate fi mai mare sau mai mica prin aceasta retea.
Daca se mosoara viteza pana la serverul Digi local la care esti conectat, si atunci linia poate fi mai mult sau mai putin ocupata. La fel si serverul. Dar si calculatorul tau are limita de viteza.

Astfel, degeaba ai tu o masina de Formula 1, cu limita maxima de viteza de 300Km/h, daca te plimbi cu ea printr-un oras cu circulatie intensa, in pasi. De asemenea, daca masina ta atinge doar viteza de 100Km/h, ea nu va putea circula cu viteza mai mare nici pe raliul de Formula 1, facut pentru viteze mult mai mari.

In concluzie: viteza internetului depinde de foarte multi factori. Tu contractezi doar limita maxima de viteza permisa pe sosea, iar traficul si starea drumului iti limiteaza viteza.

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Salut,

Ai un contract de 300 de mega biti pe secunda, nu de mega bytes.
1 byte = 8 biti
Asta este o chestie, daca esti sigur ca ai doar 94 de m biti, verifica cu un alt cablu de tip CAT 6 de 1gb/s. Multe cabluri ieftine sunt limitate la 100 de mb/s. Poti achizitiona unu de pe eMAG sau alte siteuri similare.
Daca nici asta nu e de vina e posibil ca routerul tau sa fie un model foarte ieftin.

Dar daca ar fi sa imi dau cu parerea cablul e de vina, pentru ca si eu am patit la fel in trecut.

Bafta.