| Andrei_Nicola_1990 a întrebat:

Daca fostul meu telefon (nu mai merge) are o baterie de 4Ah, voltaj maxim 4.35V care rezulta un lucru mecanic de 15.2Wh, dar incarcatorului
telefonului are un output de 5.2V---2A. Incarcatorul ii asigura 5. 2Volti pe fiecare 2A? Sau telefonul va avea 10.4W? Si cu acea ora (Ah)cum ramane? Ce lucru mecanic va indeplini telefonul pana la urma?

1 răspuns:
| danutzu96 a răspuns:

Lucru mecanic?
O sa aiba aceiasi capacitate indiferent ca il incarci cu incarcator cu un curent de 2A sau 1A. Diferenta este ca se incarca mai greu cu incarcatoare mai mici, dar se face incarcare totala.