| SSaleu20 a întrebat:

Salut, daca iau 2 placute de ram de 8gb la 3200frecventa si placa mea de baza suporta maxim 2666 ( 3000/3200 doar cu oc si nu vreau sa fac) o sa se stabilizeze singure la 2400/2666? Adica pot sa le pun si sa pornesc pcul fara alte modificari? Fara erori in jocuri etc?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca noua memorie poate functiona pe mai multe frecvente si este compatibila cu ceea deja montata, atunci sistemul le va testa si va functiona la frecventa ceea mai mare, cu care placa de baza inca functioneaza stabil.

| SSaleu20 explică (pentru Bula):

Sunt 2 placute de 8 gb amadoua la 3200, nu am una deja montata

| Bula a răspuns (pentru SSaleu20):

Daca sunt la fel si placa de baza suporta regim de "dual channel", atunci ai un avantaj mare: memoria RAM va lucra la viteza dubla.
Ca urmare, verifica i Manualul Utilizatorului daca sistemul suporta acel regim, iar cand vei cumpara memoriile sa cumperi ca atare. Daca le monteaza la un service, ei vor avea grija sa alege memoriile potrivite. De obicei, la service-uri manopera de instalare ale memoriilor este inclus in pret si poate scad din pret valoarea actualei memorii instalate.

| GPA a răspuns:

Vor fi limitate la 2666MHz dacă nu faci OC -ul. Poți să le folosești, nu va fi o problemă.

| qwertpro a răspuns:

Nu e problema, vor functiona la frecventa maxima pe care o suporta placa de baza, adica 2666Mhz.