| SSaleu20 a întrebat:

Salut, daca iau un aparat foto digital care are card de memorie pentru stocare pot sa fac pozele cu aparatul si dupa sa mut cardul in telefon si sa am pozele? Sau aparatul le scoate intr-un anumit format si eu trebuie sa le modific pe pc si dupa sa le iau pe telefon?

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Aparatele foto au în general card SD (Formatul mare)
Telefoanele au microSD.

Deci nu poți sa bagi un card SD într un locaș de microSD
Dar poți face altfel:
Introduci in aparat cardul dorit din telefon, folosind un adaptor (de obicei primești adaptor când cumperi un card microSD ).
Faci pozele dorite, apoi îl muti la loc în telefon și le ai acolo (însă nu o sa rămână și în aparat, logic)

| Bizon95 a răspuns:

In general aparatul le scoate intr-un format foarte standard
are undeva o setare, in general e JPG (care e compresat) dar poti sa il setezi si la ceva de gen PNG care sa fie mai usor de editat dar fisierul e mult mai mare

din camera le poti baga in telefon direct cu, cablu daca, camera exporta ca usb storage standard (in telefon iti trebuie adaptor)
sau poti sa faci wifi, daca camera are sau la un moment dat am vazut sdcard cu wifi in el, dar acum nu mai gasesc (e posibil sa fi disparut pentru ca nu se vindeau)

| Bizon95 a răspuns (pentru Bizon95):

PS
vad ca sunt niste raspunsuri
intr-adevar nu poti baga un (full) sd in slotul unui microsd si imi pare rau, din cauza asta nu prea ai cum sa scapi fara sa cumperi niste accesorii ca sa iti mearga

dar, poti lua un card reader de full sd, si sa il bagi prin adaptor de usb direct in telefon

daca alta solutie (din ce am scris mai sus) nu se aplica

| adryang78 a răspuns:

Depinde și de aparat și de telefon. E posibil să le poată citi și telefonul, dacă sunt într-un format compatibil. Dacă nu, n-ai decât să le convertești pe PC.

| NLS a răspuns (pentru adryang78):

Poate ne explici și noua cum introduci tu un card SD într un locaș de microSD.

Formatul e același, atâta timp cât cu camera foto tragi jpeg și nu raw.
Și telefoanele au raw, însă formatele raw sunt individuale pentru fiecare marca de aparat în parte.

| adryang78 a răspuns (pentru NLS):

E simplu. Introduci în aparatul de fotografiat un Micro în adaptor, apoi îl scoți și îl introduci în telefon.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Am facut eu un test cu un Canon si functioneaza.
Daca nu functioneaza, sunt aplicatii si cititoare de carduri.
Eu am mai pus cititorul de carduri la telefon ca sa nu scot cardul din telefon.
Succes