| AlexNdry a întrebat:

Daca imi montez centrala la mine in curte poate vecinul sa ma dea in judecata daca vantul bate fumul spre el? Spre casa lui zic in sensul in care ii afum casa. Vreo lege? Sau cunoaste cineva? Merci

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Centrala oricum nu da asa de mult fum ca nu-i soba de taracota de pe vremea bunicii, iar daca e pe gaz si mai putin fum scoate.

| gabicoo a răspuns:

Daca obtii de la primarie Certificat de Urbanism si Autorizatie de Constructie vecinul tau nu mai are ce face.

| oz_1736 a răspuns:

Cand bate vantul de la el spre tine da-l in judecata, ca si de la el iese fum

| TheWznd a răspuns:

Salut! Depinde de cantitatea fumului, de distanta dintre centrala si vecin si de cum ii poate afecta lui proprietatea.
In general chestiile astea le stabileste comisia de urbanism. Pentru constructia centralei ai nevoie de un aviz de urbanisn si de o autorizatie de constructie. Daca ti le da, atunci ar trebui sa fii in regula in orice instanta.