| Adrianahttps a întrebat:

Salut! Daca ma uit la filme pe internet exista riscul sa iau viruși? Cum pot sa-mi protejez calculatorul?

Răspuns Câştigător
| huntsman44 a răspuns:

Sunt sanse sa iei virusi doar daca dai click pe reclamele enervante ce iti apar. In rest, nu prea. Incearca www.filmeserialeonline.org si de fiecare data cand apare cate o reclame ii dai X

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai ar trebui sa te asiguri ca nu lasi in fundal nicio pagina suspecta. Si ar trebui sa verifici ca site-ul are certificat SSL sau sa dai acolo pe acel simbol de lacat din stanga adresei site-ului si ar trebui sa vezi ca "Connection is secure".
Pe langa asta, poti instala un AD-Blocker pentru browserul respectiv, care sa blocheze reclamele si unele site-uri.
Ai aici, pentru Chrome (https://chrome.google.com/......kkbiglidom si pentru Opera (https://addons.opera.com/en/extensions/details/adblock-plus/)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da.
"Cum Imi protejez calculatorul?"
Instalează Linux in loc de Windows 10 si nu mai ai nicio teamă in privinta asta!

Dacă nu, uită-te pe Youtube, fiindcă găsești și filme noi cu subtitrare.
Dacă vrei, iti dau eu startul cu niște titluri.hee hee

| flixbuster a răspuns (pentru floresdemayo):

Daca un sofer nu e bun cu covrigu' si mestecau' conteaza daca ii pui un mertan sau un logan sub fund? Asa si cu OS-urile astea... daca nu stii sa folosesti un calculator, crezi ca e mai bine cu Linux decat cu Windows? Si Linux si Windows sunt OS-uri excelente daca sunt corect instalate, configurate si folosite.

| Zuzu1991 a răspuns:

Folosesti prezervativul:
https://www.google.com/......ps?/search

| flixbuster a răspuns:

Da. Prin drive-by attack. Te protejezi asa:
- folosesti cont non-administrativ (default in Linux, de facut manual in Windows);
- faci toate actualizarile de securitate la zi;
- ai antivirus activ si actualizat (in Windows - Windows Defender e mai mult decat ok pentru user-ul obisnuit, nu recomand nimic altceva. In Linux nu e nevoie);
- ai firewall (mai ales daca esti conectat direct la Internet si nu in spatele unui router - dar te poate proteja si intr-un LAN daca au altii probleme).

| NotNamed a răspuns:

Eu folosesc doua extensii. Unul este adblocker pentru a nu mai avea reclame si celalat anti pop-ul pentru a nu ma redirectiona catre alte siteuri total random. Eu ma uit pe siteul filmeserialeonline.org

| Anaica123455 a răspuns:

Eu folosesc site-ul divx nu are reclame, nu se blochează și găsești orice serial/film.

| RuxRuxi0843 a răspuns:

Foloseste ADBlock, asa scapi si de reclame pop-up si poti viziona si clipuri pe Youtube fara sa tot astepti sa dai skip.