| cristibenchea121 a întrebat:

Salut! Daca procesorul si placa de baza imi duc rami pana la 2666 si eu pun rami de 3000, ar exista vreo problema?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce placa de baza ai? (modelul)
Pe pagina placii de baza ai specificata o frecventa maxima pe care o accepta fara OC (si. la chipseturile unde e posibil - o frecventa mai mare pentru cazul cand faci OC la procesor).

Nu poti pune RAM cu frecventa mai mare decat recomanda producatorul placii de baza, caci exista
posibilitatea sa nu booteze sistemul.

In postul trecut ai zis ca ai o placa H410M-A PRO.
Aceasta placa suporta dupa producator, RAM de maxim 2933 MHz.

Uite ce scrie in lista de produse compatibile:
(da click pe Compatibility in stanga,
apoi alege Memory by 10th Gen & Other CPU...)

https://www.msi.com/Motherboard/support/H410M-A-PRO#support-mem-31

Vezi tu vreun model cu 3000MHz acolo?
Eu vad doar 2133, 2400, 2666, 2933, si atat.

Crede-ma ca daca ar fi testat cu RAM de 3000MHz, si ar fi functionat in toate testele fara probleme, ar fi aparut in acea lista si 3000MHz.
Dar chipsetul fiind entry-level, atat suporta - 2933MHz.

Oricum, chiar si daca cumperi de 2933MHz, la inceput va rula la 2666MHz (va rula la frecventa impusa de BUS-ul procesorului).

Trebuie sa intri in BIOS si sa activezi profilul XMP (poate avea si alt nume, in functie de brandul placii de baza), pentru a beneficia de frecventa maxima de 2933 MHz.