| Raul757 a întrebat:

Salut, daca PS4(slim de 1TB) este pornită si se ia curentul poate păți ceva?
A dupa ce il pornesc imi scrie ca verifica sistemul de stocare!
Vreau sa stiu doar daca poate păți ceva ca din cate am auzit poate pica hard discul, e adevarat?
Ścz daca am gresit categoria dar...aia e

6 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Da, harddiscul are elemente mobile în interior care pot pica și deteriora memoria. Poți folosi un UPS pentru a închide în perioada când se ia curentul în siguranță.

| Raul757 explică (pentru Cksihja):

Dar dacă s-au produs ceva daune atunci ps4 le arata dupa ce face verificarea aia nu?

| Raul757 explică (pentru Cksihja):

Ca merge foarte bine, fix cum mergea inainte!
Problema e ca stau la țară și se ia curentul asa mai moderat nu chiar des dar se ia din pacate

| Raul757 explică (pentru Cksihja):

S-au daca ar pica hard discul cum pot afla?

| Cksihja a răspuns (pentru Raul757):

Atunci când pică se afectează diferite sectoare care devin inutilizabile, la scanare se găsesc acele sectoare inutilizabile și înlocuite cu alte sectoare neafectate. Adică tu în acest moment poți folosi aproximativ 930 Gb din memoria totală, restul de 70 de Gb sunt de rezervă în caz de se defectează un sector. Când un harddisc pică nu se văd consecințele imediat dar cu timpul apar erori deoarece informația aflată într-un loc lipsește, din acest motiv se fac actualizări și copii de rezervă.

| Raul757 explică (pentru Cksihja):

Nimic nu mi s-a pierdut nimic, cu siguranță n-a pățit nimic dar am sa cumpăr un UPS si am rezolvat problema