| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Daca schimb routerul se schimba cu el si adresa IP? Zic pentru ca zilele astea vreau sa imi schimb routerul si sunt curios.

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Este la latitudinea ISP-ului de a stabili tipul conexiunii. In majoritatea cazurilor IP-urie sunt dinamice. In mod normal in setarile routerului poti vedea tipul conexiunii. Eu am de exemplu aceste informatii in Wan Information.

Setarea unui IP dinamic se face automat DACA exista aceasta posibilitate, in majoritatea cazurilor.
Setarea unui IP static se face manual, introducand datele de conectare oferite de ISP.

Cel mai simplu ar fi sa dai un telefon la furnizorul de internet. Cred ca iti poate oferi un raspuns mai bun decat ceea ce iti putem oferi noi.

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Adresa ip se schimba pentru ca te vei deconecta de la net si apoi te vei conecta iar. Nu din cauza ca schimbi router in sine.

| Gigelus1234 a răspuns (pentru suntserios):

Am ip static. Cum pot sa l fac dinamic?

| LPCTSTR a răspuns:

Da. Routerele nu mai vin cu IP-uri statice, ci cu DHCP activat pentru ca ISP-ul sa-ti aloce un IP in mod dinamic.

| Gigelus1234 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai si cum imi pot face ip ul din static in dinamic
?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Gigelus1234):

Nu ai IP static in prima faza, c-ai face o prostie.
In orice caz, mergi in setarile routerului, vezi daca ai DHCP activat, daca nu, activeaza-l.

| Gigelus1234 a răspuns (pentru LPCTSTR):

La ce ma ajuta acea setare?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Gigelus1234):

Se asigura sa faca o treaba in locul tau, iti da IP-uri de la furnizorul de internet si tu nu-ti bati capul cu IP-ul static sa-l schimbi, sa nu-ti mearga ba aia, ba aia. Totul automat si lejer prin DHCP.

| PainTech a răspuns (pentru LPCTSTR):

DHCP-ul din setarile routerului se refera la modul de gestionare a IP-urilor private (Ip-urile locale ale dispozitivelor conectate la router).

Cred ca pe el il interesa daca adresa publica e dinamica sau statica.

| Gigelus1234 a răspuns (pentru PainTech):

Ms mult. Dar este o optiune sa fac adresa ip publica dinamica?

| Gigelus1234 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ms mult

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Gigelus1234):

Este la latitudinea ISP-ului de a stabili tipul conexiunii. In majoritatea cazurilor IP-urie sunt dinamice. In mod normal in setarile routerului poti vedea tipul conexiunii. Eu am de exemplu aceste informatii in Wan Information.

Setarea unui IP dinamic se face automat DACA exista aceasta posibilitate, in majoritatea cazurilor.
Setarea unui IP static se face manual, introducand datele de conectare oferite de ISP.

Cel mai simplu ar fi sa dai un telefon la furnizorul de internet. Cred ca iti poate oferi un raspuns mai bun decat ceea ce iti putem oferi noi.

| raMLesS a răspuns:

Da, o sa se schimbe si ip-ul.
De regula, daca ai ip dinamic, o sa se schimbe numai daca il scoti din priza si il bagi iar.
Ca sa verifici daca ai ip dinamic, cauta pe google "myip" si copiaza ip-ul care-ti apare, da-i paste intr-un notepad(asta ca sa nu uiti).
Scoate routerul din priza si baga-l iar, apoi cauta iar "myip" si vezi daca e un alt ip fata de cel precedent.

Pentru a intelege mai bine ce este o adresa IP iti propun urmatorul exemplu: sa ne gandim la IP ca la un CNP pentru device-uri. Ce rol are CNP-ul? De a identifica in, mod unic, fiecare persoana din Romania. Statul ne identifica prin CNP (aka IP), iar oamenii ne identifica prin Nume sau Prenume (aka. adresa MAC).

Pentru a putea comunica, dispozitivele (PC-uri, routere, switch-uri, etc) trebuie sa aiba un identificator unic. In acest caz este vorba de IP (Internet Protocol). IP-ul este un mod de a identifica un dispozitiv intr-o retea. El trebuie sa fie unic. Nu pot exista 2 IP-uri la fel in aceeasi retea.

| Gigelus1234 a răspuns (pentru raMLesS):

Deci stai. Eu am ip static. Daca schimb routerul. Ramane tot acelasi ip? Si cum pot schimba ip ul, din static in dinamic?

| raMLesS a răspuns (pentru Gigelus1234):

Din setarile routerului poti sa-l faci dinamic.
Daca-ti schimbi routerul, cel mai probabil o sa fie dinamic, poti testa asta la momentul cand il schimbi.

| Gigelus1234 a răspuns (pentru raMLesS):

Ok multumesc. Ce setare ma ajuta sa l fac dinamic?

| raMLesS a răspuns (pentru Gigelus1234):

Intra pe 192.168.1.1 si rezolvi de acolo

| Gigelus1234 a răspuns (pentru raMLesS):

Am intrat, nu este absolut nimic acolo... E o optiune DHCP dar este activata...

| PainTech a răspuns (pentru Gigelus1234):

Daca ai avut IP PUBLIC Static atunci trebuie sa configurezi manual cu setarile vechi. Si dupa aceasta configurare o sa ai IP-ul vechi, static.

Daca ai IP PUBLIC Dinamic atunci primesti adresa noua automat.

| Zuzu1991 a răspuns:

Care IP?
ala extern, la Digi de ex. se schimba la fiecare pierdere de conexiune (restartezi routerul de ex.), iar ca sa nu se schimbe, singura solutie e abonament business cu IP fix

iar ala intern e la, latitudinea producatorului ce ip pune, majoritatea pun 192.168.1.1 sau 192.168.0.1, dar poate fi schimbat binemerci din interfata de administrare cu ce vrei tu

| Savu4iosif a răspuns:

Desigur fie care router are Ip-ul lui?