| Marus91 a întrebat:

Salut, daca tai dintr-o banda led de 12w (60 led/ml) doar 6 leduri, sursa de alimentare trebuie sa fie mai mica sau tot de 12w?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Puterea sursei de alimentare inseamna limita maxima, pana la ce consum total se poate lega pe ea.
Daca din 60 consumatori raman sa consume doar o zecime, atunci puterea sursei trebuie sa fie mai mare de 1.2W.

Insa, la Led-uri conteaza atat curentul (amperajul) cat si tensiunea (Volti) pe care le "primeste" fiecare led, iar curentul total poate sa difere in functie de circuitul in care sunt conectati.
Tensiunea pe fiecare Led trebuie sa fie ceea de deschidere, dat in catalog, iar curentul sa nu depaseasce limita maxima admisa de fabricant.

| OldSoul a răspuns (pentru Bula):

Pot sa stiu si eu ce consideri ca fiind asa de eronat la raspunsul meu?laughing

| Bula a răspuns (pentru OldSoul):

Daca Led-urile sunt inseriate si lantul este alimentat la capete, atunci acelasi tensiune legata pe a 10-a parte din Led-uri le arde instantaneu.

| OldSoul a răspuns (pentru Bula):

Din punctul acesta de vedere, da, ai dreptate.

Dar in practica treaba sta cu totul altfel.
Pe banda led (fiind folosite SMD-uri) sunt legate de fiecare data in paralel ledurile, din acesta cauza banda se poate si segmenta.
Nu cred ca exista un producator atat de prost incat sa puna ledurile in serie.
Totusi, vorbim despre leduri care cel mai adesea sunt alimentate la 5v, daca ar fi asa cum spui tu, cu ledurile legate in serie, ar inseamna ca ledurile lui (cele 6) ar trebui alimentate undeva la o tensiune de 0, 5V.
Daca ai habar de putina electronica si te gandesti doar la ideea ca sunt alimentate (in serie) din capete, deja iti dai seama ca fiecare led reprezinta o veriga slaba in acel circuit, si ca fiecare led ars cauzeaza moartea intregului circuit.
Totusi, nu mai vorbim despre acele instalatii din anii 90, in care scoteai becul si-l schimbai.

5 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Avand in vedere ca ai intrebat de W, ceea ce inseamna putere, da, sursa de alimentare poate fi mai mica de 12W.
Insa tensiunea (V) trebuie sa fie aceeasi.

| Sarcopt a răspuns:

E pe 12 volți și nu trebuie să fie mai mică.