| costinvlad a întrebat:

Salut, dacă vreau sa fcc server de host propriu cata memorie ram este necesara și cât de mare sa fie viteza de internet download și upload? Și ce componente îmi sunt necesare? Ms frumos.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana cand ai doar cate un vizitator deodata, ti-i destul chiar si un PC mai slabut (mulşti au asemenea mini-servere pe internet).
Cu cresterea numarului de vizitatori, va trebui sa maresti vertiginos atat viteza si capacitatea sistemului, cat si al conexiunii de internet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și ce vrei sa hostezi acolo? Ca una e sa ai o pagina html alta e sa ai o aplicație complexa care face calcule, parsari, procesari

| Ineys a răspuns:

Pentru server de Metin sau CS merge si cu 8 GB ram si un i5. Viteza la net cat sa nu faca buffering pe Youtube la full HD.