| CreEppY a întrebat:

Salut, DAU FUNDA! Am o problema foarte mare.Mi-am luat niste casti cu microfon si in laptop-ul nu are doua intrari pentru casti asa ca mi-am luat splitter.Am bagat castile in splitter (castile sunt Genius HS-G500V) si microfonul nu imi merge atunci cand am bagat splitter-ul in laptop.Nu merge nici cum si aici vine si o a doua problema, pentru ca nu merge trebuie sa folosesc microfonul din laptop si se aude un bazait foarte tare cand vorbesc pe Skype. Deci aici vin intrebarile, cum pot face sa imi mearga microfonul din casti sau daca nu se poate, cum fac sa nu mi se auda acel zgomot foarte naspa de la microfonul din laptop, acel fasait? Multumesc si imi pare rau ca am scris mult dar am vrut sa fiu detaliat.

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SuicideSilence a răspuns:

Atunci cand introduci microfonul sau castile in acea mufa, pc-ul detecteaza ce este conectat si face automat setarile necesare ori pentru intrare ori pentru iesire. nu poti conecta simultan castile si microfonul. laptopul nu stie sa le foloseasca in acelasi timp.

pentu a reduce acel bazait: control panel -> sound -> recording -> click dreapta pe microfon -> properties -> levels -> micsoreaza "microphone boost"

| CreEppY explică (pentru SuicideSilence):

Si atunci ce as putea face? Sau macar pot face ceva?

| SuicideSilence a răspuns (pentru CreEppY):

In ce sens?

| CreEppY explică (pentru SuicideSilence):

Sa imi mearga microfonul de la casti.

| SuicideSilence a răspuns (pentru CreEppY):

Baga-l fara acel spliter

| CreEppY explică (pentru SuicideSilence):

Tot nu merge.

| BadSirChaos a răspuns:

AOLEU,mai ai bonul castilor,du-le inapoi, totusi, probabil mic e pe mute din setarile laptop-ului, chiar daca la skype nu arata ca e pe mute, poate sa fie de la setarile laptop-ului...

| Stancea_Cosmin_1997 a răspuns:

Unele laptop.uri au doua mufe.
la casti sunt doua fire.
unu pentru auz si unu microfon.
baga.le si poate o sa iti mearga