| raperul99 a întrebat:

Salut, de 1 saptamana pc-ul meu cand apas s-a sters tot ce am in gunoi. Apare chestia aia ce sa incarca ca se sterge dar ramane asa mereu, eu o inchid cu ctrl+alt+delete dar de ce face asa? Ca inainte nu facea + ca acum nu imi mai instaleaza nici nimic de pe google, da stiu este un pc foarteee slab dar e al bunicului meu, are windows vista pe el dar merge bine, dar inainte se instala tot... Si chiar se stergea mereu

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Treci pe Linux. Nu da rateuri si revigoreaza calculatoarele slabe. https://bit.ly/3i7G0Ik

| Lucian4 a răspuns:

Mai exista vista? Nu trebuie sa te mire ca de o sapt. sau de 5 sapt. se intampla sa proceseze incet info. Ai PC vechi, proceseaza greu cu memorie ram putina. Daca e desktop ai putea sa adaugi ram, dar degeaba daca si procesorul e slab. Schimba pc

| flixbuster a răspuns:

Asa din varfu' listei, ori ai un virusache ori ti se duce HDD-ul...

| Algo098 a răspuns:

Trebuie sa fie probleme cu hard disk-ul. Cand nu mai poate fi accesat hard disk-ul sau cand sunt probleme ce citire/scriere, se poate intampla ca in descrierea de mai sus.
Ar trebui verificat hard disk-ul si eventual inlocuit cu unul nou daca nu se poate repara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a buguit Recycle Bin si Windows Installer, comun sa se intample aleator pe Vista si Windows XP. Daca e vechi, fa cum a zis Salotanul si pune o distributie de linux, preferabil:
Xubuntu, Manjaro XFCE, Manjaro KDE (daca placa video e dedicata si e Nvidia sau integrata si ATI/AMD, Xfce are probleme vizuale cu integratele AMD si dedicat Nvidia). Daca bunicul tau vrea sa arate neaparat a Windows Vista sau XP, te duci frumusel pe net, descarci o tema de Windows si o aplici. Daca ai RAM putin, neaparat mergi pe KDE sau XFCE. Daca iti permiti sa pui 2GB, poti Gnome, dar ala e greu sa-l faci sa arate a Windows (el initial arata a macOS cu dock, panou sus etc.)

| Andresso a răspuns:

N-am înțeles ce dorești, fii mai explicit.
Daca nu stii ce sa-i faci, roaga pe cineva care se pricepe cu pc-urile cat de cat si spune-i sa-ti reinstaleze windows-ul.