| ShaPPer a întrebat:

Salut, de astazi am o problema: Mi se tot deschide un fisier.exe in task manager. Se numeste dec.exe. Incerc sa-l inchid cu task manager dar degeaba, il inchid si se deschide iar, si asa face singur, se deschide si se inchide singur. Ceva rezolvari cum sa scap?

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Poate fi de la Cclener daca il ai in pc sau de la Macromedia Flash Player sau Visual Studio C + +...sau spyware. Daca ai unul din programele mentionate mai sus lasa-l asa daca nu ai erori in sistem.Fişierul dec.exe nu este un fişier executabil critic pentru funcţionarea sistemului.

| jabiilord a răspuns:

Mai muta ca sigur e virus asa ca te sfatuiesc sa iei malwarebytes de pe net si sa faci o scanare. de asemnea te as sfatui sa tragi un ochi si pe aici: http://www.tutorialepc.ro/......click.html

| Anonymus314 a răspuns:

Intra in start > run > msconfig la tabul startup, cauta procesul dec.exe si debifeaza-l, salveaza setarile si apoi restarteaza PC-ul cand ti se va cere.

| Sihastrul a răspuns:

1.Menu/all programs/startup, sterge-l daca apare acolo.
2.Run/ scrii msconfig/startup/daca se afla acolo il debifezi/apply/ok
3.Cauta dec.exe in pc/sterge-l, nu se poate simplu, instalezi unlocker(e free) clic dreapta pe fisier/unlocker/sterge.
4.Deschizi orice folder/tools/folder options/view//bifezi displays units, files.../debifezi Protected files are hidden/apply/ok...deschizi cosul de reciclare si stergi tot ce ai acolo (dec.exe se renegereaza de acolo)/urmezi pasii invers pentru ascunderea fisierelor de la punctul 4.

http://translate.google.ro/....../translate

| GeosBIOS a răspuns:

S-ar putea sa fie datorita datorita unui programel cu intentii neprietenoase, caz in care ar trebui sa-ti instalezi un antivirus, si sa dai un scan la hard disk iar daca-ti detecteaza ceva sa-l stergi.

http://www.threatexpert.com/files/dec.exe.html

http://systemexplorer.net/db/dec.exe.html

Dupa toate aparentele insa nu prea ai de ce sa-ti faci griji deoarece se pare ca-i unul dintre acei intrusi care se vor mai mult a fi enervanti decat periculosi.

La o adica poti sa dai chiar si un search pe intreg hard disk-ul, pentru dec.exe si daca ti-l gaseste sa-l stergi manual.

| MnereaDarius a răspuns:

Asa cum a mentionat neluL in raspunsul sau, daca nu esti 100% sigur ca dec.exe este un program malitios, nu ar trebui sa intervii.
Daca este necesara inlaturarea acelui fisier iti recomand in felul urmator:
Folosind antivirusul (daca este instalat, in caz contrar iti recomand Avira), adauga fisierul dec.exe in carantina, sau simplu, scaneaza memoria, iar in caz ca ai de a face cu malware, acesta va fi inlaturat imediat.