| 123123NONAME123123 a întrebat:

De cateva zile am instalat pe pc linux mint mate 19.1 si sunt multumit de el, am o singura problema.

Cand l-am instalat aveam intentia sa fac o partitie de 30 GB pentru instalarea propiu zisa si una de 100 GB pentru partitia help dar m-am grabit si am uitat sa aleg /help pentru partitia de 100 GB alegandu-ma cu una cam nefolositoare.

Dupa ce mi-am descarcat steam si am vrut sa-mi bag un joc, m-am ales cu problema ca nu am spatiu suficient in partitia in care am instalat linxul si doar in ea mergea sa fac un fisier de stocare steam.

Exista vreo metoda sa modific partitia ca mariem fara sa pierd datele de pe ea, si fara sa reinstalez linux-ul?

Daca da va rog explicati-mi pas cu pas sa inteleg.

Va rog nu ma trimiteti pe alte forumuri sau sa imi spuneti sa ma reintorc pe windows.

Funda.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai un cont de Google si Gmail ai pe browser, sus in dreapta, 9 puncte puse sub forma de patrat. Acolo ai Drive (Google Drive se numeste) si in el ai (gratuit) 15 GB stocare. Daca ai poze, filme, etc le poti salva acolo. Mai ai 5 Gb gratuit daca ai un cont de Microsoft. Se numeste OneDrive. Mai ai in Dropbox, 2 Gb. Apoi in MEGA 15 Gb, Box = 10 Gb, si Copy.com cu 15 Gb. Astea sunt gratuite. Cu suma modica de 2, 9 lei, lunar, poti sa inchiriezi si de la DIGI 50 Gb. Poti sa suni la ei si sa-i intrebi ca imi pare ca trebuie sa fii clientul lor!
Dupa aceea in Meniu/ Administrare/Copie de rezerva pentru sistemul de operare. Apoi din "Administrator software" instalezi GParted si refaci partitiile. Daca ai partitii de Linux e prea putin probabil sa pierzi ceva. Daca ai o partitie de Windows (NTFS, etc) este posibil sa pierzi.

9 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Cauta si tu un program de formatat partiti pentru linux

| 123123NONAME123123 explică (pentru BostanDaniel1974):

Ai vreo idee si ce program?
Si de preferinta fara sa pierd datele.

| 123123NONAME123123 explică (pentru BostanDaniel1974):

Ai si vreo recomandare?

| 123123NONAME123123 explică:

Folosesc stocarea google deja, am rezolvat azi prin reinstalare ca nu aveam cine stie ce date pe el inca si oricum le aveam si pe sitck.

| 123123NONAME123123 explică:

Folosesc deja stocarea google, am rezolvat prin reinstalare oricum, multumesc.

| 123123NONAME123123 explică:

Iti multumesc oricum si tie daniel.