| king5151 a întrebat:

Salut, de cateva zile am o problema la internet. De exemplu daca intru pe Google Chrome unele site-uri nu le pot accesa, pentru ca imi da eroarea asta: https://imgur.com/PugWhuy (eroarea asta o primesc doar pe browser-ul Chrome si Opera, pe Mozilla nu.)
Acum mai nou nici unele jocuri nu le pot juca pentru ca spune ca nu am internet, dar de fapt am.

25 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Data curenta din calculatorul tau poate fi gresita. Poate esti mult ramas in urma cu updateurile (Windows 7? XP?). Poate ai versiuni foarte vechi de Chrome si Opera.

| king5151 explică (pentru doctorandus):

Windows 7, dar nu neaparat e vorba de browsere, si de jocuri, platforma Steam, imi spune ca nu am internet desi eu am.

| doctorandus a răspuns (pentru king5151):

Windows 7 nu este un sistem de operare adus la zi, probabil setul de certificate din Windows 7 nu va mai fi reinnoit. Firefox are set de certificate propriu.

| king5151 explică (pentru doctorandus):

Pai am windows-ul asta de 7 luni, doar de o saptamana imi face asa

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Numai exista updateurile (Windows 7? XP?).

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu. Update pentru Windows 7 au doar companiile care dau bani in plus.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Vb de win 7 profesional pentru noi

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Si? Daca ai acces la suport extins, ai updateuri pentru Windows 7. Nici macar nu stiu daca exista suport extins pentru Windows 7 in limba romana.

| mihai69 a răspuns (pentru king5151):

Nu spune că nu ai internet, ci că nu ești pe o conexiune 'secure' (httpS). Sau certificatul s@itului ăla e expirat.

| king5151 explică (pentru mihai69):

Ma refeream la platforma de jocuri Steam.

| mihai69 a răspuns (pentru king5151):

Da, și?

| king5151 explică (pentru mihai69):

Pai spune clar ca nu am internet, nu ca nu sunt pe o conexiune sigura.

| mihai69 a răspuns (pentru king5151):

Se pare că nu știi să citești: "Your connection is not private" nu înseamnă că nu ai legătură spre internet, ci că aceasta nu este privată (sigură).
https://kinsta.com/knowledgebase/neterr-cert-authority-invalid/

| king5151 explică (pentru mihai69):

Frate las-o asa, cred ca esti prea prost sa intelegi, ti am explicat STRICT despre platforma steam, poza ce am pus-o eu nu are nicio treaba cu PLATFORMA Steam. E legata strict de BROWSER, la PLATFORMA STEAM am alta problema care spune CLAR ca nu sunt conectat la internet, nu mai face pe desteptul daca nu stii.

| mihai69 a răspuns (pentru king5151):

Nu fac pe niciun deștept, pur și simplu am comentat pe baza informației pe care ai oferit-o. Vrei ajutor mai eficient? Spune exact ce și cum, preferabil cu print-screen-uri, ca să poți fi ajutat.

| cfrtobias a răspuns (pentru king5151):

Vezi data din PC si ora e corecta?

vad ca nu mi-ai raspuns inapoi

| Catrice a răspuns:

Chestia asta îmi apare și mie când gugăl considera suspect site-ul pe care intri.

| cfrtobias a răspuns:

Vezi data din PC si ora e corecta?

| Feri5 a răspuns:

Pentru că ai vreun antivirus care blochează paginile străine!

| teddy7 a răspuns:

Platforma twitch.tv nu are nici o eroare sau sa fie raportata de google, problema este din DNS.
Daca stii sa faci setarile, adauga urmatoarele DNS-uri:
8.8.8.8
8.8.4.4
Success!