| DaniT31 a întrebat:

De cateva zile ( mai exact de Joi ), mi-am schimbat HDD-ul si tot de atunci ma chinui sa pun un amarat de windows pe el. Am incercat cu diferite programe ( Win2flash, Rufus, WintoBootic, Yumi etc ), dar tot nu a mers. Am incercat in prima faza sa pun Windoes xp insa fara rezultate. Am descarcat alte versiuni de. Xp, tot degeaba. Astazi am facut cu programul Yumi Windows 7 ( mentionez ca toate incercarile mele le-am facut cu un stick bootabil ) si am intampinat o alta problema. Macar la Windows 7 incepe instalarea, la Windows Xp nici nu porneste. Ok, problema este : se booteaza de pe stick, intra in instalare DOAR INTRA, apare sigla de la Windoes 7 si dupa ce dispare, cand ar trebui sa inceapa instalarea propriu-zisa, atunci ecranul se face negru si acolo ramane. Ceva idei? Cauze? Solutii?

7 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Nu stiu, n-am auzit de asa ceva. Ma gandesc sa nu fie ceva stricat cu sticku dar nu cred. Sau poate o fi hardul. Este nou? Ai cumva alt calculator de pe care sa faci windowusu? Sticku e de macar 8 giga? In locul tau as cauta modalitatea de a face stickul bootabil prin cmd console. Gasisem odata pe net un guide ce sa scrii si cum sa faci. Windowsul sa fie windows 7 ultimate x64 sau ceva de genu. Si cand dai sa se booteze nu selecta din bios sa booteze sticku, lasa pe hard si cand dai restart apasa f10 parca sau f8 ca sa iti apara casuta de unde selectezi ce sa bootezi. Cand iti apare press any key, apesi ce o fi si vezi daca intra in setup. Daca nu atunci o fi stickul bulit ori hardul nu stiu.

| DaniT31 explică (pentru EnvyU):

Hard-ul este nou. Stick-u e de 4GB, dar cu el am mai facut windows-uri big grin Cica numele ".ISO" este prea lung, cel putin asa am constatat acum 2 zile cand am incercat sa dau rename la ISO si dupa am primit alta eroare cum ca eu n-am HDD in calculator, funny.

| EnvyU a răspuns (pentru DaniT31):

Mai verifica odata cablurile, sa bagi bine cablu ala sata si ala de la sursa.

| DaniT31 explică (pentru EnvyU):

Le-am verificat, sunt in regula.

| EnvyU a răspuns (pentru DaniT31):

Atunci sunt doua situatii, ori e hardu bulit, ori trebuie sa cauti pe altu care se pricepe.

| Posmag_Gelu_1993 a răspuns:

Incearca de pe alt stick sa pui windows-ul si incearca mai multe windowsuri ca unele poate sa nu mearga

| DaniT31 explică (pentru Posmag_Gelu_1993):

Am incercat cu 2 stick-uri si 3 Windows-uri diferite de XP si de Windows 7