| Petruu07 a întrebat:

De cateva zile nu imi mai functioneaza ventilatorul de la procesor, din aceasta cauza se opreste calculatorul. Imi poate spune cineva ce pot sa fac sa rezolv aceasta problema? Multumesc!

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Sa elimi cauza sau sa-l schimbi, ce ai putea sa faci?

| iSwag a răspuns:

Ohohoho... Problema asta o am odata la 3 luni.

Descarca speedfan ca sa poti urmari temperaturile.

1) Curata ventilatorul de praf.
In caz ca merge, dar ai temperaturi mari: ~60 grade celsius, scoate-l de pe procesor, si, de pe gratiile alea. Dedesubt ai un fel de eticheta, scoate-o si curata cu un betisor de urechi gaura aia. Daca scoti multa rugina (asa a fost la mine), baga alt betisor muiat in ulei *nu conteaza de care*. Pune eticheta, apoi pune 2 bucati de scotch in forma de X peste ea, ca dupa ce ai scos-o nu va mai sta bine.

2) Din cauza prafului, poate, ti s-a inchis de mai multe ori PC-ul, sursa incepand sa se arda => nu mai poate "procesa" destul curent si pentru cooler.

3)O problema la placa de baza.

4) Poate s-a ars coolerul.

Alte cauze nu prea ar fi... Cel mai bine e sa te duci la un service sa ti-l schimbe.

| Messy_Danny_1999 a răspuns:

Curata praful deupa el. Verifica sa nu se vi desprins vreun fir. Si daca nu merge du-l la reparat.