| Mamaligoi a întrebat:

De ce am lag pe un computer bun? (i7, 2.6k hz, 8gb ram) Vorbesc de jocuri relativ mici, si vechi (mananca maxim 2 gb ram si grafica lasa de dorit). Totusi, merge greu in ultima vreme. Nu am virusi, n-am nicio aplicatie de startup deschisa. Idei?

4 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Jocul tau isi ia sau transmite resurse in retea?
Ce hdd ai care e rata de transfer si standardul de transfer? este optimizat? fisierele sunt defragmentate?
Problema principala la un software cand e vorba de viteza de executie nu e procul sau ramul ci diskul (scrierea si citirea pe disk dureaza mult).
Reinstalarea sistemului rezolva problema temporar pentru ca optimizeaza partitia dar ea va aparea de fiecare data cand lucrurile vor deveni mesy si cand pentru a citi ceva procul va trebui sa astepte x rotatii ale discului, cu cat mai multe cu atat mai mare "lagul".
Solutii alternative ar fi: 1. foloseste flash diskuri si optimizeaza-le frecvent; 2. fa-ti o masina virtuala in care sa instalezi jocul respectiv iar aceasta tine-o intr-o partitie separata si optimizata pentru a fi ferita de interferentele os-ului.
In acelasi timp ca si recomandare: Foloseste tipul potrivit de sistem de operare pentru nevoile tale.

| ElectroFlash a răspuns:

Ce trebuie sa faci e sa instalezi windowsul din nou formatand partitia unde ai avut windowsul vechi.Succes

| HTMLCOCULY a răspuns:

Reinstaleza sistemul de operare.

| Prothos a răspuns:

Lagul e intoteauna de la internet eu nu cred ca vorbesti de latency.