| kaBooMx a întrebat:

De ceva vreme, coolerul meu de la sursa a inceput sa faca zgomote, plus ca aud cum se restarteaza. Daca suflu in el nu se invarte, dar daca il misc cu degetul merge, dar greu. Asa ca mi-am cumparat altul, dar are 3 fire: rosu (5v, cred) gablen (12v, cred) si negru (impamantare) - corectati-ma daca gresec. Dar vechiul cooler are decat doua, rosu si negru. Daca il tai pe cel galben, e vreo problema? Si inca ceva, am o sursa veche, iar cablurile sunt lipite pe ea, nu au mufe. Deci daca ar fi sa tai firul de la vechiul cooler si sa-l unesc cu cel de la noul cooler, ar merge? Va multumesc!

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ѕოiℓ a răspuns:

Hehe. Stai mai linistit.
Si mie imi facea la fel sursa, ba mai tare, aveam si lagg pe jocuri, dar fi atent.
Desfa sau fa rost de o gaurica la unitate, si ia aspiratorul si aspira tot praful, sa fie curat, odata la saptamana sau la 2 saptamanii faci asa, si iti va merge fara probleme. Sa nu schimbi coolerul, ca il schimbi degeaba. Fa-i curat si nu vei mai avea probleme. Funda?

| kaBooMx explică (pentru ѕოiℓ):

Nu praful e problema, ci ventilatorul.

| Denis_1041 a răspuns:

Posibil sa mearga dar nu iti garantez...E pibil sa il strici. Mai bine te-ai duce la un specialist sa iti dea el vreun sfattongue Bft! Funda?

| kaBooMx explică (pentru Denis_1041):

Tu ai raspuns mai mult pentru funda, nu? Din moment ce am pus intrebarea, raspunzi daca stii, daca nu, nu! Si nu are rost sa ma duc la un specialist, daca ma pot descurca eu.

| Denis_1041 a răspuns:

Ventilatorul se poate schimba... Nu e o mare problema tongue Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| kaBooMx explică (pentru Denis_1041):

Tocmai aia icercam, dar aveam niste probleme pe care le-am zis in intrebare. Oricum, am vazut ca ventilatorul e de 25 mm grosime si cel vechi e de 20, iar in sursa nu are loc cel de 25. Oricum, am reusit sa-l curat pe cel vehci.