| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Salut, de ceva vreme mă gândesc să-mi,, trag,, internet Wifi. Nu prea știu multe despre Wifi. Aș vrea să mă ajutați să înțeleg mai bine. Pot avea net și pe calculator? Dacă da, cum? Trebuie să cumpăr cabluri? Dacă stau mai multe telefoane conectate la router, viteza la internet scade? Care sunt cele mai bune router-uri și care sunt cele mai bune oferte cu internet Wifi? Eu mă gândeam la oferta de la UPC care apare și la televizor cu router-ul Connect Box 300 inclus. Voi ce părere aveți? Vă rog, ajutati-ma, dau funda.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai internet pe PC (fix) e bine. Daca nu ia-ti de la RDS. Eu platesc pana in 87 lei pentru: 65 programe tv (am mai multe dar asta este minimul in oferta), internet pe PC, minute nelimitate in orice retea din Romania si 3000 de minute in retelele din afara tarii pe doua telefoane, 10 Gb de net pe fiecare telefon la viteza maxima si nelimitat dar cu viteza mica dupa consumarea celor 10 Gb. Mie nu-mi pare scump!
Apoi, iei un router bun. Iti recomand TP-Link sau Asus cu viteza cat mai mare si sa aiba si 4G. Cabluri se pun la instalare si routerul vine cu tot ce trebuie.
PC-ul il poti conecta prin cablu sau cu o placa WiFi: http://www.pcgarage.ro/placi-de-retea-wireless/
Din router iese o cale pentru cablu.
La conectarea mai multor device-uri normal ca scade viteza dar la 2-3 nu este drastic.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa abonament cu wi-fi la cel mai scump si cel mai prost functional distribuitor de internet.
Vei invata singur si repede toate raspunsurile la intrebarile tale big grin

| K0sti a răspuns:

Pai pune mana si citeste, sunt tone de informatii pe net...vezi cum arata un router, ce tipuri de routere exista, cum functioneaza, etc.

| AndreiGigg a răspuns:

Eu iti recomand sa iei de la Telekom de unde am si eu. Routerul vine automat cu 2-3 cabluri de conectare si vin ei si ti-l monteaza tu trebuie doar sa platesti internetul si chiria la echipament care e gratis deoarece costa nu stiu cat si reducere e tot atata.Scade viteza daca folosesti toate telefoanele de o data dar daca doar stau conectate nu. Poti sa ai internet pe calculator deoarece vine cu cabluri de conectare de la Modem la calculatorul tau. Sper ca a fost de ajutor