| numesiprenume0 a întrebat:

Salut! De curând am achiziționat un nou smartphone. Ca oricare alt smartphone nu are baterie detașabilă. Doresc să țin bateria într-un mod cât mai ok. Așa că vreau să știu cum cum ar trebui încărcată pentru ca durata de viață să fie cât mai lunga. Unii au spus că nu trebuie descărcată/încărcată complet... As dori să știu cum să procedez cu încărcarea. Ofer funda!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si daca era detasabila ce faceai? O lasi sa se descarce normal si apoi o incarci normal. Ca orice telefon.

| sierra1 a răspuns:

Totul e automat: il pui la incărcat când cere și-l iei când e gata. Griji = ZERO!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O incarci pana la 80% cu cit o incarci mai des cu atit va dura mai mult, nu o lasa sa se descarce de tot cand mai ai 30 sau 25% o pui la incarcat, dar bateria se va consuma daca ai multe aplicatii pe telefon care consuma bateria, ai putea opta pentru o baterie externa.

| Adry05 a răspuns:

Eu am telefonul de 7 luni și am sănătatea bateriei 98%
îl pun la încărcat în jur de 20%, încerc să evit cât pot să stau pe el cât e la încărcat și-l scot la 100%. nu-l las la încărcat peste noapte decât în cazuri extreme

| FantasyBoy a răspuns (pentru Adry05):

Poti sa-l lasi linistit la incarcat peste noapte, cand ajunge la 100% se opreste singura incarcarea si apoi baga trickle charge de 2-3 ori daca pierde mult din incarcare peste noapte.

| Legion7X a răspuns:

Cum am mai spus și altora. Încarcă tel normal. Când scade bateria la 30% îl pui la încarcat până ajunge la 100%. Oricum n-ai cum să îmbunatațesti bateria aia, și va trebui peste doi ani să cumperi altă baterie. Secretul stă in cât de mult folosești telefonul. Dacă îl folosești mai rar s-ar putea să te țină mai mult. Dacă îl folosești foarte des, se slăbește mai repede. înseamnă încarcă-descarcă, încarcă-descarcă. Un tel ține bateria și 4 zile zile dacă il folosești foarte rar. O informație scrisă scurtă pe google. 20 min pe zi. Raspuns la apeluri dacă este cazul și atât. Dacă vrei și jocuŕi și Youtube, și Facebook plus ore cam multicele bateria nu ține.

| FantasyBoy a răspuns:

Ca la orice baterie li-ion e bine sa nu o descarci prea mult, sa nu ai ciclu de incarcare-descarcare prea adanc. Pune telefonul la incarcat cat de des poti.