| MariusMarin123 a întrebat:

De curând am achiziționat un receiver Sony STR-DH 590 (8-16ohmi) si 2 boxe de podea Magnat Monitor Supreme 1002 (4-8ohmi) si am avut neplăcuta surpriză ca dupa 20 de minute cu volumul dupa 50 sa intre protecția

Am incercat cu o singura boxă sa vad daca intră protecția iar după o ora cu volumul la 60 receiver-ul era foarte cald dupa am pus o boxa Sony (8-16 ohmi) o ora cu volumul la 70 si nu sa incalzit aproape deloc

Din ce am înțeles ar fi din cauza impedantei

Aș putea sa cresc numarul de ohmi al boxelor sau sa il scad al receiver-ulul ca acestia sa fie egali?

6 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Da la boxe, nu la amp.
Cauti o rezistenta de putere mare pe care o inseriezi cu boxa ca sa ajungi cu impedanta totală in intervalul amplificatorului.
Dar sa înțelegi ca vei pierde din putere.
Nu este ok ce ai ales tu acolo.

| MariusMarin123 explică (pentru Uvox):

Nu este o variantă sa le leg in serie?

| Uvox a răspuns (pentru MariusMarin123):

Ba da, cele originale cu Magnat-urile.
Dar personal nu as face asa ceva din considerentul calității sunetului.

| MariusMarin123 explică (pentru Uvox):

Care ar fi diferența înafară ca nu mai sunt stereo?

| Uvox a răspuns (pentru MariusMarin123):

Stereofonia se păstrează.
Leaga o boxa Sony in serie cu Magnat iar pe celălat canal tot așa.
De ce nu ar mai fi stereo ca nu inteleg.
Cu cat sunt mai multe difuzoare care redau același semnal cu atat scade calitatea iar daca sunt ai diferite ca model/dimensiuni samd cu atat se mai putin ok.
Oricum, proastă combinație a reușit.

| MariusMarin123 explică (pentru Uvox):

Eu am doar aceste 2 boxe Magnat