| xZer0x a întrebat:

Salut, de curand am facut abonament pentru internet la Digi (fibra optica, cea mai buna optiune pe care o aveau-"Digi Net Fiberlink 1000") dar mi se pare ca viteza de download e cam mica (11-12 Mb/s) comparativ cu alti prieteni care au aceeasi optiune si descarca cu 30-35 Mb/s, ce credeti ca ar trebui sa fac? Se poate sa fie din cauza calculatorului meu?
PS: daca descarc pe Steam, de exemplu descarca cu 11-12Mb dar daca descarc ceva piratat descarca cu maxim 1 Mb, asta de ce se intampla?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Viteza mica de download poate fi aproape de oriunde de pe traseu: incepand de la serverul accesat, prin reteaua parcursa pana la tine, finalizand cu echipamentul tau: router, calculator, cablaje.

Daca un server nu este suficient de puternic sau are viteza limitata, atunci raspunde incet, downloadezi cu viteza mica.
Daca traseul este lung (trece prin mai multe continente) sau treve prin multe noduri de comunicatie de slaba calitate, atunci viteza tot scade.
Daca routerul, cablurile sau calculatorul tau nu stie sa transmita /prelucreze cu viteza suficient de mare, atunci iarasi poti avea viteza mica.

"Franarile" de pe retea se aduna de pe intreg traseul.

| xSega a răspuns:

Este din cauza pc-ului tau care nu suporta atât viteza de download, eu am cea mai mică viteza de la Digi si descarc cu 30 de mb/s

| octav005 a răspuns:

Da. depinde si de calculator si daca placa ta de retea suporta gigabit. ai placa de retea 10/100/1000? depinde si de procesor sa fie unul bun.

| xZer0x explică (pentru octav005):

Exact modelul asta il am: http://www.cel.ro/......SI7Nz0q-l/

| octav005 a răspuns (pentru xZer0x):

Pai din link-ul ce mi l-ai trimis vad ca placa de retea de la laptop este una veche adica 10/100. si cea de retea este doar b/g/n.
ar trebui sa iti schimbi placa de retea cu una mai buna. daca se poate.
degeaba ai de la operatorul de cablu 1000 mb/ s daca placa ta suporta maxim 100mb/s