| RoXXXoR a întrebat:

De curand am instalat Windows 7 (Ultimate) pe un calculator cu o versiune de Windows mai veche. Am instalat toate driverele si mi-am dat seama ca nu am sunet. Am verificat placa de sunet si merge. Am instalat driver-ele pentru placa de sunet si tot nu reusesc sa rezolv problema. Imi spune ca nu sunt conectate difuzoare sau casti pentru a reda sunetul. Problema este ca eu am incercat sa instalezi driverele exacte care le-am avut inainte de noul Windows si nu vad care este problema mai ales ca nu am umblat la placa de sunet sau la setarile ce pot duce la "stricarea" ei. Credeti ca este de vina noua varianata de Windows si placa de sunet nu suporta sau este o problema tehnica cu driverele? Eu nu am reusit pana acum de aceea apelez la voi!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

In general in windows 7 driverele sunt diferite fata de xp. Indicat e sa pui drivere special facute sau compatibile cu Windovs 7 (32 sau 64 biti) - de pe site-ul placii de baza sau placii de sunet. Daca driverele sunt pentru XP, sunt sanse sa nu mearga bine.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intra pe http://www.ma-config.com/en
Apasa Start the detection. O sa-ti apara mai jos Agent installation. Apesi pe el si iti apare Automatic Installation.
Apesi pe el si se va instala un programel. Dupa trebuie sa apesi iarasi Start the detection. In My Drivers vei gasi toate driverele tale. Cele cu galben trebuie instalate obligatoriu, cele cu verde sunt update-uri si nu este obligatoriu sa le instalezi. Doar daca vrei. Apropo! Sa ai instalat in prealabil Adobe Flash Player. Succes!

| neutrino a răspuns:

Trebuie sa instalezi driver-rul placii de sunet, pe care-l gasesti la adresa producatorului. Mentionez, pentru redactie, ca aceasta informatie nu este o invitatie la piraterie. Acelasi sfat il ofera si Microsoft.

| shannygelu a răspuns:

Nu te mai chiunuii degeaba nu este compatibila cu windows 7

| RoXXXoR explică:

Da stiu si am descarcat de pe pagina principala a placii de sunet, dar tot nu a mers + aceleasi drivere pe care le-am instalat acum sunt de la ultima versiune de Windows deci nu am schimbat nimic si de asta ma intreb ce este gresit.Ca sa va dati seama mai bine, iconita cu difuzorul din josul ecranului arata ca este oprit sunetul + cand dau la Troubleshoot acesta nu imi gaseste cauza problemei.