| Nuvr a întrebat:

Salut de curand am montat un procesor pe placa de baza cu soket am3+ deci eu inainte am avut unu am3... Si l-am schimbat cu un fx 4320 am3+ toate bune l-am montat am aprins pc dar monitoru nu avea semnal dar unitatea centrala functiona care ar fi cauza? sa nu aud sursa sau placa video

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De unde stii ca "unitatea centrala functiona"?
Inainte de montare ai verificat daca placa de baza si BIOS-ul sunt compatibile cu noul procesor?
Care Led-uri de la tastatura, cand- si de cate ori se aprind la pornire (de la momentul alimentarii de la retea si la pornire de labuton)?

| Nuvr explică (pentru Bula):

Prima data se aprind toate 3 si dupa se sting (tastatura)
Stiu ca functioneaza deoarece se invarte ventilatoarele din carcasa si din sursa maine ma duc la cineva sa-l vada. placa de baza e compatibila cu procesoru biosu e cel standard ma gandesc ca trebuie resetat ceva...

| Bula a răspuns (pentru Nuvr):

Pot fi multe probleme.
Led-urile ar trebui sa se aprinda de 2 ori: cand alimentezi cu 220V si dupa ce apesi butonul de start.
Ambele sunt dupa terminarea cu bine a unor teste de bios-placa de baza.

Daca sunt compatibile (conform cartii tehnice al placii de baza, dat de producator), atunci:
- verifica daca s-a asezat corect procesorul in soclu, n-are pini indoite.
- verifica cablurile de alimentare ale placii de baza, daca sunt toate conectate
- verifica memoriile, respectiv placa video, daca fac contact ca lumea.

Si, evident, incearca si cu vechiul procesor, daca mai functioneaza sistemul.

| CPAElites a răspuns:

Montei vechiul CPU si faci update la bios cu ultima versiune!

| Nuvr explică (pentru CPAElites):

O fii asta cauza?