| Marius47840 a întrebat:

Salut, de curand am pornit centrala termica le gaz, are 25kw, 5 calorifere. Este vreo problema cu consumul sau cu altceva daca centrala functioneaza fara termostat, este setata temperatura de 50° C la calorifere din centrala? Multumesc

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sună la firma care ti a montat centrala sa vina sa o verifice ei.

| NoisyLight a răspuns:

În lipsa termostatului, centrala ține cont de temperatura agentului termic care se întoarce din calorifere. Nu se va defecta, dar va consuma mai mult decât este necesar. În plus, vei avea mereu disconfort termic, fiindcă centrala nu știe la ce temperatură ambientală vrei tu să se oprească. Îți va fi prea cald.

| Marius47840 explică (pentru NoisyLight):

Si ultimele 2 calorifere nu se incalzesc bine ca primele, stii cumva de ce, cred ca de la robinetul de retur

| NoisyLight a răspuns (pentru Marius47840):

Da, este posibil să nu fie deschise suficient.

| Diana1306 a răspuns:

Buna! Nu o sa ai nici o problema doar ca aceasta o sa consume mai mult. Indicat ar fi sa ai si un termostat pe care sa il setezi la o anumita temperatura deoarece consumul va fi mai redus si nu vei simti nici un disconfort termic. Iti las un link unde poti sa gasesti mai multe termostate dar si detalii despre acestea: https://www.gardianul.ro/casa/termostat-centrala-termica/