| anonim_4396 a întrebat:

De curând m-am mutat cu internetul la cei de la UPC și mi-au dat ConnectBox. Problema e că am calculatorul legat la router prin cablu și mi se intrerupe conexiunea foarte des. De exemplu când descarc torente și ajunge la 3 mb/s, imi apare acel "x" rosu pe iconita de la internet din bara de start. Nu cred că ar fi vorba numai de viteză, pentru că mi s-a intâmplat și la 10 mb/s să se intrerupă, și nici un anumit interval de timp nu există intre aceste intreruperi. La fel se intâmplă și când navighez pe browser, de ex. și Youtube și Facebook in același timp, mi se intrerupe și se schimbă din x roșu in triunghiul galben și inapoi la x cam 1-2 minute. Momentan reușesc să folosesc internetul pentru că fac hotspot de la telefon la pc prin cablu usb, dar chiar aș vrea să rezolv problema.I-am sunat și pe cei de la UPC pentru că am crezut că e vreo problemă pe stâlp sau ceva de genul, dar nici ei n-au știut ce să facă deoarece mi-au zis că la ei apare că totul e in regulă la conexiune. M-am gândit că dacă internetul pe wireless merge perfect, problema să fie de la cablu. Nici router-ul nu e de vină pentru că l-am schimbat de două ori. Cablul este cimentat prin perete până in cameră. Ar putea fi asta problema?

Mulțumesc anticipat!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E simptom cunoscut la UPC, intreruperi dese si/sau banda reala redusa.
Testarea vitezei poti face pe site-ul
http://www.speedtest.net

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Nu peste tot este la fel.Nu generaliza. Eu sunt multumit de ei.

| CuriousStuff a răspuns:

Cand ai zis ca ti-e conectat prin cablu la router te refereai la Connect Box? Daca da:
Ii suni si le zici ca ti-e connect boxul stricat, ca ti-e PC-ul legat prin lan la el, ti se intrerupe netul foarte des si sa vina sa-ti puna unul nou.

| heddy10 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am făcut asta, e al treilea connectbox...

| heddy10 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am incercat și un laptop legat cu cablul de la router și la fel face. Nu cred că toate routerele sunt stricate.

| DryIce a răspuns:

Eu am de la upc si merge perfect :I veac nu mi-a cazut vreodata. Eu cred ca e problema la cablu ti s-au sucit firele si fac scurt.

Pe vremuri cand legam pe cablu pc-ul faceam eu lipituri la fire manual. La o luna mi se oxidau firele si pica nonstop netu. E complicat si la cablu daca sucesti cablul e gata. Daca sunt expuse firele e gata. Daca nu a capsat bine capatul iar e bai mare. Daca ai problema cu mufa de retea la calculator si face scurt iar de acolo poate fi.

Pe wifi merge bine? ai incercat partea de router wifi? Ce e un connectbox? nu cumva e un fel de modem cu router inclus? Oricum eu zic ca e de la cablul tau problema. Dar asta e parerea mea, poate nu e asa cine stie.

| heddy10 a răspuns (pentru DryIce):

Cu wi-fi-ul nu am probleme. Merge perfect.

| DryIce a răspuns (pentru heddy10):

Pai iti cam raspunzi singur la intrebare aici. E destul de clar ca e distrus cablul prin perete.

| xGamerZ212 a răspuns:

Am avut exact aceiasi problema la un pc mai vechi, problema este placa de retea, nu se impaca prea bine cu ruterul. Daca ai face cumva sa nu mai treaca internetul prin ruter inainte de a ajunge in pc ar fi excelent.

| heddy10 a răspuns (pentru xGamerZ212):

Am un Wireless USB Adapter de la TP-Link și mi-a cam rezolvat problemele. Ar fi fost frumos totuși să scrie pe pliantele lor pe lângă viteza aia colosală pe care o promit, că ai nevoie de o anumită placă de rețea (de 1gb)