| Vladimir10 a întrebat:

De curand mi-am achizitionat un laptop Lenovo cu procesor Intel Core i7- 5600U, 260Ghz, Placa video Intel HD Graphics 5500 si Memorie de 16GB. Nu inteleg cum orice joc imi ruleaza cu 30-40 de fps-uri. Si vorbesc aici de jocuri care nu necesita specificatii prea bune. League of Legends de exemplu imi merge in 40-50 de fps-uri iar pe laptopul surorii mele, dual core. Ceva foarte slab, ruleaza in 120 de fps-uri... Care sa fie problema?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este ca, pe laptop-ul tau nu ai instalat driverele data de fabricant, ci doar cele instalate de windows (care sunt generale).
Intra pe site-ul producatorului, descarca si instaleaza ultimele versiuni de drivere (mai putin cele de BIOS).

| Vladimir10 explică (pentru Bula):

Am intrat pe site-ul celor de la Intel si imi spune ca am toate driverele la zi.

15 răspunsuri:
| relian a răspuns:

I7 tau la jocuri nu mai e i7 e dual core deja laughing,informeaza-te cum merg lucrurile, in cazul tau in jocuri, cum functioneaza un procesor.
Ai spus ce laptop ai tu, dar nu ai spus ce laptop are soara ta, adica de cine este facut.
Placa ta video este cea din procesor, eu din cate stiu in cazul jocurilor ai nevoie de placa grafica f buna.Nu ai spus ce placa grafica are sora ta.
Nu te uita la proceosr si gata, daca am i7 i-am dat gata pe toti, nici pomeneala laughing
Multi nu inteleg chestia asta, ei cred ca procesorul face tot, dar nu-i deloc asa.
Daca tu ai o masina ferari si eu un tractor si mergem pe un drum din ala cu gauri mari peste tot care va merge mai repede?laughing asa ziceam si eu laughing deci cam la fel sta treaba si cu calculatoarele.

Conteaza f mult si placa de baza, de aia am intrebat ce brand de laptop are sora ta.Placile de baza pentru comapaniile care asambleaza calculatore sunt speciale,adica nu le gasesti nicaeri,sunt facute doara pentru acea firma,poate ca acea firma a proiectat acea placa de baza impreuna cu firma care le fabrica.
Tu de ce crezi ca un calc de firma e mai bun ca un calc asamblat de tine,chiar daca tu ai pune piese mai bune ca ce au aia?
De aia ca tu nu ai placa de baza ce o au aia, iar placa de baza conteaza f mult, pe ea s e fac toate conectiile, ea este masa pe care joaca piesele laughing
Si mai sunt si alte chestii, amanunte, trebuie sa citesti sa te informezi sa stii intr-adevar cu stau lucrurile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Incepusesi bine pana ai dat in balta cu placile de baza. Ai idee cine e Clevo? Ia si sapa.

| Vladimir10 explică (pentru relian):

Am spus eu ca este un laptop bun? sau ca am dat lovitura cu el? aveam doar niste pretentii minime de la el, atat. Laptopul surorii mele este Toshiba

| Vladimir10 explică (pentru GabiDumitrescu):

? de ce te bagi in seama aiurea? daca nu ma poti ajuta cu informatii mai bine taci

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vladimir10):

Mai bine te-ai baga in seama si ai zice exact CE MODEL are sora ta. Ce ai tu e laptop de office, nu de gaming. Poate jocuri de FB, nimic mai mult. Nu o fa pe desteptul cu mine aici, ca nu ai nimerit domeniul.

| relian a răspuns (pentru Vladimir10):

Nici nu era vorba de bun sau slab.Eu am aratat cam cum functioneaza, sau despre ce anume este vorba, tu daca crezi ca am facut eu apropouri la altceva, departe de mine gandul asta.

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am dat i balta adica? Nu stiu ce doresti sa spui,dar eu nu-s curios de Clevo si ce mai spui tu.
Sti sigur ca o companie isi are proria sa placa de baza pe care tu si nimeni altcineva nu o poate avea.
Daca tu stii altceva e ok,tine doara ce stii daca asta te face sa te simti bine.
Ca si in cazul masinilor fiecare producator da comanda de anumite piese doara pentru lucru lui,acea piesa ori este facuta de prodfucator,ori este facuta in colaborare,sau mai stiu eu ce alte modalitati.
Deci o placa de baza sa zicem Lenovo pai tu nu o gasesti nicaeri,indiferent ce ai face tu nu ai de unde o lua.
Acea placa de baza este conceputa ori de Lenovo,ori de Lenovo in colaborare cu fabricantul de placi video ori conceputa si fabricata de fabricant,dar numai tp Lenovo.
Asa functioneaza, daca tu stii altfel arata, spune, mergi si arata si mie de exemplu de unde pot sa cumpar eu o placa de baza Apple, sau ce o foloseste Apple la calculatoarele lor, zii uite te duci la magazinu X si de acolo cumperi o placa de baza exact ca cea de la modelul Y de Apple.
Arata si eu maninca magazinu ala cu totu laughing

Deci nu-s curios cine e CLevo nici ce face si asa mai departe.Eu nu am vorbit de producatorii de placi sau componente.
Spre deosebire de procesoare,placi grafice,memorii,placile de baza alea marilor companii se fac doara la comanda,daca tu stii altceva ziii aici, poate mai invatam si noi cate ceva.
Dar daca doara dai din gura flutura vant, adica sa ne spui ca esti si tu pe aici, atunci nu te deranja, am inteles ca esti pe aici, nici o problema.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Deci dah... ai habar un pic de ceva si cand iti poti perfectiona cunostintele in domeniul respectiv vii ca ultimul ignorant "nu sunt curios cin e Clevo". Tovarase, Clevo fac barebones pentru laptopuri folosite de majoritatea producatorilor de pe piata, asta fac! La fel cum mai toate sculele celor de la Apple sunt facute de Foxconn. P.S. Te inseli si legat de gasitul de placi de baza... se gasesc, doar ca nu la orice colt de strada. https://www.aliexpress.com/......Clevo.html

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu cred ca tu incerci sa ne spui ca esti pe aici, desi lumea nu este curioasa de tine.
Omu care a pus intrebarea cauta altaceva, nu a intrebat de clevo si rahaturile ce le spui tu pe aici.
Apoi nu eu is cel care a pus intrebarea, asa ca ar fi bun daca ai raspunde omului la ce a intrebat. Daca nu esti capabil sai dai un raspuns, lasa pe altii in durerea lor, tu cauta in alta parte.Nu te ignor, dar sincer nici nu te agreez laughing asta ca incerci sa faci orice doara ca sa fie ca tine, de aia si zic nu-s curios de ce spui.
Tu banui crezi ca pe aici is numai oameni prosti laughing altfel nu vad interventia ta.
Tu crezi ca toata lumea habar n-are sa caute ceva informatii pe net, doara tu stii si vii aici sa ne arati si noua.
Daca voiam sa stiu cine fac placi de baza stai tu linistit ca e f simplu sa aflu, dar nu eram curios si sincer nici nu-s.
Ira unde locuiesc eu nu am vazut placi de baza ce le momnteaza marii producatori in calculatoarele lor.Si te asigur aici sunt supermarketuri de componente, aici unde locuiesc eu nu-i RO, asa ca iar zic scutete-ma cu informatiile tale, daca o sa fiu vreodata curios, stiu unde s-a gasesc ceva.O zi buna laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

I-am raspuns si omului. Tu ai inceput sa aberezi cu placile de baza, ti-am raspuns.

| relian a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu te invitase nimeni sa raspunzi in afara celui care a intrebat.De aberat tu esti singurul pe aici care abereaza,nu stiu ce raspuns ai dat tu,dar se pare ca nu unul bun,odata ce omu a fost nemultumit,mai mult,tu se pare incerci sa te crezi superior altora,asta pe linga faptul ca incerci sa fii bagat in sama.
Iti dau un sfat,atunci cand nu esti invitat undeva,cand oamenii nu te vor acolo,nu mai insista,da prost, asa ca pe viitor evitama, cel putin pe mine. Daca ai inteles, atunci e bine.
Cand faci afirmatii fara acoperire te faci singur de ras in fata celorlanti.E plina lumea de vantura vant, incearca sa fii mai realist.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru relian):

Ca sa nu scriu prea mult ca vad ca imi bat gura degeaba, o sa rezum la trei cuvinte: eat *** & die.

| Ineys a răspuns:

Nu e laptop de gaming. Placa video integrata e slaba. Atat poate. E normal 40 fps cu aia. Probabil sora ta are o placa video dedicata pe laptopul ei chiar daca are dual core.

Răspuns utilizator avertizat