| Emanuel_Duma_1996 a întrebat:

De curand mi-am luat un cooler: Enermax 120X
Procesor: Intel i5-4670 3.4GHz
Placa de baza: Gigabyte GA-H81M-S2PV
Placa de baza trebuie schimbata din cauza ca este mica iar radiatorul de la cooler nu incape intre placa video si procesor.

Vreau sa stiu daca-i pot face overclock, procesorul fiind non K.

In bios, dupa ce puneam o frecventa mai mare, nu puteam sa dau Aply.

1 răspuns:
| Evolution a răspuns:

Nu te baga la overclock daca nu te pricepi, trebuie sa stii cu voltajele si temperaturile, poate arzi procesorul si te faci fericit dupa.
Procesorul e facut din fabrica sa mearga la capacitatea lui maxima, crezi ca castigi cine stie ce performanta daca ii faci overclock? mai ales ca esti incepator, documenteaza'te bine inainte.
Iti trebuie si o racire buna pentru overclock, ai zis ca nu iti incape radiatorul, deci cand schimbi placa de baza trebuie sa aiba placa aia de baza suport pentru overclock si in bios va avea alt meniu (orice placa de baza are propriul lui bios, adica memoria ROM)
Nu inteleg care e intrebarea ta... poti sa faci overclock la ce procesor vrei tu daca placa de baza suporta acest lucru dar trebuie sa stii bine inainte altfel s'ar putea sa strici procesorul, trebuie sa ai o racire buna.