| bradutuI99 a întrebat:

Salut, de curând mi-am mai băgat o placuță de ram de 2 gb alături de cea de 2 gb pe care o aveam deja, pe windows 7 pe 32 de biți îmi arăta în my computer că am 4gb dintre care doar 2.75 utilizabili așa că mi-am băgat un windows pe 64 de biți și anume windows 8.1 pro.Din păcate îmi arată la fel, în bios îmi apare că am 4gb.
Dați-mi și mie un sfat vă rog!

4 răspunsuri:
| AlinKun a răspuns:

Instaleaza-ti un sistem de operare pe 64 bit, cel pe 32 vede pana la 3 gb si ceva. Daca nici atunci nu-ti da valoarea totala, fa update la bios si se va rezolva.

| FlorinCiokan a răspuns:

E posibil ca noile placute de ram sa nu fie de aceeasi frecventa mhz. mai mica sau mai mare. Asta inseamand ca o primeste si arata ca e de 2gb si cu 2 ai tai 4 dar nu o citeste toata. Daca sunt de aceeasi frecvente posibil sa fie doar un bug. Nu iti fa griji.

| Danişor a răspuns:

Windows 7 pe 32 de biti vede doar pana la 3 gb de ram.
Instaleaza Windows 7 pe 64 de biti ca sa iti vada cei 4gb de ram.

| bradutuI99 explică (pentru Danişor):

Mi-am băgat windows 10 pe 64 biți și tot așa îmi arată.