| MikeMoV a întrebat:

De curand mi-am reformatat pc-ul, si nu am sunet. Am instalat un driver HD, dupa cd-ul meu cu drivere pentru. Win. XP, si tot nu se aude. Am intrat in everest, Multimedia, dupa am dat click pe PCI / PnP audio, si scria asta Device Description Type
Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1] PCI

Va rog, raspundeti repedeee. FUNDA! Cine imi poate da driverul pentru placa ATI 4600 ( audio )?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Placa din imagine de pe linkuri ti se pare cunoscuta? M-am uitat la driver-ele pentru motherboard de pe site-ul indicat, iar cel pentru sunet e "VIA high definition audio driver". Nu m-ai lamurit daca e ceea ce cautai. Imi trebuie o confirmare pentru fiecare link dat de mine mai sus.

14 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

ATI 4600 pare a fi placa video. Ce placa de baza ai? Ea are driver-ele compatibile pentru sunet.

| MikeMoV explică (pentru dannyel86):

Intel(R) Celeron(R) CPU 2. 80GHz

| dannyel86 a răspuns (pentru MikeMoV):

Daca tot ai folosit everest, cauta la sectiunea "motherboard" (placa de baza)
Ce mi-ai dat tu e procesorul, nu placa de baza.
Ti-am cerut denumirea placii de baza pentru a-ti da site-ul oficial de pe care sa scoti drive-ul audio compatibil cu placa ta. Poate pe site se gaseste un driver updatat decat cel de pe cd si se poate ca problema ta sa se rezolve.

| MikeMoV explică (pentru dannyel86):

Http://img96.imageshack.us/img96/3968/70829177.png Uite ce-mi apare la MotherBoard.

| dannyel86 a răspuns (pentru MikeMoV):

Pune click-ul chiar pe primul "Motherboard" (de sub "Computer"), mai fa un printscreen cu ce afiseaza si trimite-mi linkul.

| MikeMoV explică:

Am cd-ul meu cu drivere pentru. Win. XP, am cautat la SOUND-> Realtek->HD->Setup. Am dat restart la pc, si tot nu merge straight face Deci?

| dannyel86 a răspuns (pentru MikeMoV):

Voi face sapaturi si sper sa aflu ceva, dar nu promit deocamdata nimic. Pe imaginile date de tine spune ca numele placii de baza e necunoscut. Voi incerca sa obtin informatii dupa codul corespunzator. Revin cu noutati dupa ce investighez. Ai spus ca ai cd cu drivere. Pe cd ce scrie? E de firma? Apare vreo denumire specifica pe eticheta de cd? ATI, ASUS, ESC?

| dannyel86 a răspuns (pentru MikeMoV):

Verifica, te rog, aceste linkuri. Poti vedea placa ta de baza din unitatea centrala? Sau ai vreo imagine asemanatoare cu aceasta pe vreun cd sau cutie?
http://www.asrock.com/mb/Intel/G41M-VS3/
http://www.google.ro/......tp?/search

Daca e placa potrivita, urmatorul link sper sa te ajute. E cu drivere. Alege sistemul de operare pe care il ai (xp/vista/windows 7) si descarca driverele potrivite pentru sistemul tau.
http://www.asrock.com/MB/download.asp?Model=G41M-VS3%20R2.0
Daca nu e ceea ce cauti, voi mai face sapaturi.

| MikeMoV explică (pentru dannyel86):

Pe primul cd scrie : MSI Drivers&Utilities VIA CHIPSET FOR WINDOWS XP.

Pe al doilea scrie : MSI Drivers&Utilities VIA CHIPSET FOR VISTA

| MikeMoV explică (pentru dannyel86):

Da, aceea este. m-am uitat pe cutia de la placa, si este placa din imaginile din link-urile puse de tine. ASRock G41M-VS3 R2.0.
Multumesc din nou!

| dannyel86 a răspuns (pentru MikeMoV):

Placa din imagine de pe linkuri ti se pare cunoscuta? M-am uitat la driver-ele pentru motherboard de pe site-ul indicat, iar cel pentru sunet e "VIA high definition audio driver". Nu m-ai lamurit daca e ceea ce cautai. Imi trebuie o confirmare pentru fiecare link dat de mine mai sus.

| MikeMoV explică:

Dannyel, pot spune ca te iubesc ( nu-s gay, sa stii ) iti multumesc fooooarte, foarte mult. Cum te-as putea rasplati? Ai cont pe file.list? Daca nu ai da-mi reply, pentru a-ti da o invitatie! Inca odata, multumesc foarte mult! Tot respectul pentru cei ca tine!