| Sandu3 a întrebat:

Salut.De curând mi s-a stricat HDD-ul și vreau să îl înlocuiesc cu un SSD.Pot pune noul Windows pe el direct după ce l-am montat sau trebuie să-i mai fac ceva înainte, setări sau ceva de genul acesta? Iar partiționarea se face in timpul instalării Windows-ului sau înainte de instalarea sistemului de operare?

2 răspunsuri:
| 123438437 a răspuns:

Salut.montezi ssd, faci setarile in bios ca sa poti buta de pe stik(sau pe ce ai tu windwosul) si butezi normail iar o sa-ti apara in tinp ce butezi cum vrei sa faci partitiile, recomandat ar fi sa ai si HDD ca sa pui pe el aplicatile care le stergi sa nu ti se toace ssd

| Sandu3 explică (pentru 123438437):

Adica dupa ce l-am montat dau cu DEL si ma duc in BIOS? Se activeaza de acolo? Sau el se activeaza automat? Adica"il vede"sistemul in locul vechiului HDD? Ma gandesc ca poate il vede.Si in alta ordine de idei...mi-am luat imagine ISO pentru Windows de pe siteul Microsoft si spunea acolo ca e valabila 24 de ore.Adica in 24 de ore sa pun Windowsul sau in 24 de ore sa o pun de DVD? Ca n-am inteles mai deloc ce vroia sa zica cu aceste 24 de ore.