| anonim_4396 a întrebat:

De curand placa mea video nu mai merge si as vrea sa stiu ce poate avea.

Intr-o zi m-am trezit ca nu mai merge placa video. Am descoperit ca mi se arsese (credeam atunci) o placuta de 2 gb ram si am schimbat-o cu 2 de 1 gb ram fiecare. Dupa ce am facut asta am observat ca tot nu mergea. Am introdus alta placa video (512 mb) in slotul dupa placa de baza si aceasta mergea. Culmea este ca am incercat sa pun placa video (1024 mb) si placuta de rami (2 gb) care credeam ca e arsa si a mers. Intrebarea este de ce placa video si cea de rami merg pe placa de baza cea veche si nu mai vor sa mearga pe placa noua? Frecventa ram ceva sau placa de baza trebuie schimbata!

4 răspunsuri:
| alexalex234 a răspuns:

Satai un pic esti putin neclar ai doua placi de baza, si tu zici ca una nu merge placa video si ramii si pe aia veche merg. Daca da las-o pe ai veche dar daca nu ia-ti alta placa de baza.P.S eu ti-am dat raspunsul asta pentru ca nu prea am inteles intrebarea.

| Christyan619 a răspuns (pentru alexalex234):

Sa fiu mai clar : Dintr-o data nu mai mergea placa video!
Am incercat sa schimb ramii sa vad daca ii de la ei. Degeaba placa video nu functiona, asa ca am pus pe placa de baza (cea performanta ) o placa video mai veche si mergea. Ca sa fiu sigur ca am incercat am instalat placa video si placuta de rami pe o alta placa de baza deloc performanta si acolo mergea si placuta de rami si placa video dar mergea ingrozitor de greu din cauza placii. Asta ma deruta : Pe placa de baza performanta nu mai merge nici placuta aia de rami (2 gb) nici placa video.

| alexalex234 a răspuns (pentru Christyan619):

E clar poate fi o incompatibilitae intre placa de baza, rami si placa video deci trebuie schimbata placa de baza, sau mai poate fi si de la sursa poate alimenteaza placa de baza si nu mai trimite suficient curent la restul componentelor.In ori ce caz incearca sa pui o sursa mai mare de cel putin 850w su poate 1000w dar aceste surse sunt cam scumpe.Sunt multe cauze probabile sau mai putin probabile.

| Christyan619 a răspuns:

Sa fiu mai clar : Nici ramii aia, nici placa nu mai mergeau pe placa mea mai buna sa zicem. Am pus pe ea alti rami si o placa de 512 mb si a mers. Iar la cealalalta am pus placuta aia de rami si placa sa vad daca merge si a mers, dar se misca super greu pc-u din cauza performantei slabe a placii de baza.