| ChivuDaniel a întrebat:

De două zile incerc sa repar eroare ce imi apare pe ecran. Blue screen
Ma jucam si deodată mi-a dat blue screen si de atunci nu am mai pornit. Cand incercam sa il pornesc imi dadea blue screen. M-am gândit să refac windowsul ( cea mai simpla metoda găsită de mine) am ajuns la partiții si am formatat tot. Si cand sa dau instalare windows. Mi-a dat blue screen si de atunci nu mai pot face nimic ca imediat ce incerc sa pornesc instalarea imi da blue screen.
Mentionez ca hardul functioneaza perfect ( l-am probat in alt laptop. I-am si instalat windowsul in acel laptop si a mers perfect) iar ramul este bun. Nu am probleme cu el. Practic aceste variante sunt excluse. Răcirea este bună. Am schimbat recent ventilatoarele de răcire.
Imi da blue screen după ce se instalează windowsul 100% sau inainte de asta

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Hdd-ul se verifica cu programe, gen HD Tune, HDD Sentynel etc. Daca iti arata acolo ca e ok, atunci mergi pe alte idei, de incompatiblitatea unor drivere, a windows-ului, incearca mai multe tipuri de windows, fa o instalare curata, nu pune hdd-ul in alt laptop, instalezi windows, si dupa il pui in laptopul tau, ca asa cel mai probabil sigur o sa-ti dea bluescreen. Trebuie sa creezi un dump file daca ajungi in Windows, daca nu, incearca sa intrii in Safe mode. Verifica sa iti mearga ramii la frecventa la care trebuie, sa nu fie setat ceva gresit, da-i un "reset" la setarile din bios. Poate ai vreo incompatibilitate software sau poate una hardware.

| ChivuDaniel explică (pentru CM7YRE):

Multumesc de sfaturi...
L-am dus la service si am am aflat ca procesorul este stricat.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Inceară să folosești o altă placă video - bănuiesc că aici e problema

| gothicbat a răspuns:

Du-l la service.

| Transilvania22 a răspuns:

Am pățit și eu asta, și când am fost la servis cu laptop mi-au spus că hardul este de vina...