| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

De multa vreme ma gandesc sa-mi trag net, doar ca marea problema este ca sunt de la tara si nicio companie nu are fibra optica in zona mea. Eu vreau internet de mare viteza, dar cred ca este imposibil asa ceva la tara. Va rog ajutati-ma. Vreau sa stiu daca exista net cat de cat acceptabil la tara.

6 răspunsuri:
| costinvlad a răspuns:

Incearca sa iei modem 4g si sa faci abonament de viteza peste 50 mb download si 35-40 upload.

| SonicAndrei a răspuns:

Ai verificat pe site-urile furnizorilor de internet raza de acoperire a servicilor?
RCS&RDS: http://www.rcs-rds.ro/acoperire-servicii
UPC: https://business.upc.ro/......acoperire/
Telekom: https://www.telekom.ro/acoperire/
Orange: https://www.orange.ro/verifica-acoperirea/

De obicei, la țară nu este disponibilă fibra optică (încă), deci probabil la tine e disponibil doar internetul încet de la Romtelecom (cel de pe vremuri). Totuşi, DIGI a început să aducă şi în sate fibră optică, deci ai putea să ai o şansă.

Mai e o variantă: poți avea internet rapid prin satelit (asemenea televiziunii prin satelit)! Dar vei avea probleme cu el când cerul va fi înnorat.

| UnNumeScurt a răspuns:

Vorbeste cu cei de la Romtelecom, o sa vezi ca te vor ajuta sa ai net oriunde, si eu sunt la tara si am net.

Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba de la vecini ce furnizor de internet au si cum le merge.
Unele companii au acoperire buna cu semnal mobil, chiar daca nu e 4G dar 3G poate sa mearga bine.
Daca este suficient de bun semnalul mobil, se poate instala "internet fix" cu conexiune mobila.

Daca semnal mobil suficient de bun, atunci ramane doar Telecom (pe firele de telefonie vechi) sau satelit (care este scump).

| UserRo10 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Din cate stiu eu, internetul prin satelit esye foarte scump. El e folosit si de catre cei de pe vasele de croaziera etc

| Violleta2022 a răspuns:

In toate orasele gasesti internet de mare viteza, Romania detinand una din primele locuri din lume, la categoria de viteza pe internet.
Din pacate, la tara, nu exista internet si va trebuii sa te obisnuiesti sa citesti din carti si sa mergi la biblioteca, pana te maresti si te poti muta la oras.